ELEAGUE Major: Boston 1. Gün Özeti

2018'in ilk majörü Challengers aşaması ile başladı. Space Soldiers'ın da ilk maçına çıktığı günde toplam 8 maç oynandı.

Vega Squadron vs. Renegades
Harita: Mirage 10:5, 6:9 (16:14)
MVP: Nikolay "mir" Bityukov

ELEAGUE Major: Boston açılış maçında Vega Squadron ile Renegades, Mirage haritasında karşı karşıya geldi. Maça hızlı başlayan Vega, 7-4'lük üstünlük sağladı ve Renegades'i mola almaya zorladı. Mola dönüşü ilk rauntu kaybetse de, Noah "Nifty" Francis'in 1v2 AWP clutchı ile Renegades durumu 8-5'e getirdi. Fakat bu ekonomik üstünlüğü ele geçirmelerine yetmedi ve Vega, güzel CT oyununa devam ederek ilk yarıyı 10-5 önde kapattı.

Devre arası ardından hızlı A oyunuyla pistol raundunu kolayca kazanan taraf Vega Squadron oldu ve fark, 11-5'te 6'ya çıktı. Ekonomik avantaja rağmen Vega, Renegades'in force-buy yaptığı rauntta B-split oyununda başarılı olamadı ve Avustralya temsilcisi 11-6 ile geri dönmek için umut kazandı. Silah avantajıyla fark 3'e kadar azalsa da yirminci rauntta Nikolay "mir" Bityukov'un aldığı iki açılış fragı ile Vega geri dönüşe dur diyerek skoru 12-8 yaptı. Özellikle mir'in middeki iyi oyunu ve kestiği rotasyonlar sayesinde Vega, üst üste rauntlar ile zafere yaklaşarak 15-9'da maç sayısına ulaştı. Bu noktada maç boyunca uyuyan Renegades oyuncuları kendilerine gelerek, üst üste 3 raunt ile skoru 15-12'ye getirdi ve Vega'yı molaya zorladı. Mola dönüşü Vega Squadron'un kalkıştığı hızlı B oyunu da bir kayaya çarpmış gibi paramparça olunca Doğu Avrupa temsilcisinde moraller ve özgüven yerlerde dolaşmaya başladı. Skorun 15-14'e gelmesiyle Vega bir anda ellerinde olan maçın uzatmaya gitmesi tehlikesiyle karşı karşıya kaldı ancak Dmitriy "jR" Chervak'ın AWP'si ile aldığı üç kill maçı 16-14 ile Vega Squadron'a kazandırdı. Böylelikle Doğu Avrupalılar majörün ilk galibiyetine ulaşmış oldu.Mousesports vs. AVANGAR
Harita: Mirage 7:8, 9:4 (16:12)
MVP: Chris "chrisJ" de Jong

Günün ikinci maçına favori olarak başlayan mousesports, pistol rauntta 3'e 1'lik avantaja rağmen Alexey "Qikert" Golubey'e smoke içinde bombayı imha etme fırsatı vererek maça yenik başladı. Sonraki rauntta yine Qikert, bu kez 1v2 clutch ile takımını 2-0 öne geçirdi. Sonraki üç raunt karşılıklı alınınca durum 3-2 oldu fakat Qikert tekrar sahne aldı ve üç kill aldığı raundu Robin "ropz" Kool'a karşı 1v1'i de kazanarak takımına getirdi. Sonraki rauntlarda mousesports rakibini daha ciddiye alır görünse bile, Qikert'e Ali "Jame" Djami ve Timur "buster" Tulepov gibi oyuncuların yardımıyla AVANGAR 6-4'lük üstünlükle onuncu raundu geride bıraktı. İlk yarının sonlarına doğru mousesports beklenen favori takım performansına yaklaştı ve 7-6'lık üstünlüğü ele geçirdi ancak on dördüncü rauntta Buster yıldızlaştı ve aldığı üç M4 fragıyla skoru 7-7'de eşitledi. İlk yarının son raundu da AVANGAR lehine sonuçlanınca, devre arasında skor sürpriz bir şekilde 8-7 AVANGAR lehine şekillenmiş oldu.

İkinci yarıya CT olarak başlayan mousesports, başarılı bir B savunmasıyla erken ekonomik avantajı ele geçirmekle kalmadı, durumu da berabere hale getirdi. Sonraki iki anti-eco raunt da mousesports lehine sonuçlanınca Chris "chrisJ" de Jong'un takımı kendini 10-8 önde buldu. AVANGAR beklenenden iyi oynamaya devam etse dahi mousesports'un bireysel yetenek ve tecrübe bakımında üstünlüğü farkı açmaya başlayınca, 12-9'da AVANGAR mola almak zorunda kaldı. Molanın işe yaradığı taraf ise, üst üste 3 raunt kazanıp 15-9'da maç sayısına ulaşan mousesports oldu. AVANGAR bir mola daha aldı ve bu kez, moladan iyi dönmeyi ve farkı 15-12'de 3'e kadar indirmeyi başardı. Ancak yirmi sekizinci rauntta gelen mousesports zaferi; Qikert'in clutch potansiyelini, buster'ın deagle yeteneğini ve genel olarak AVANGAR'ın dikkate değer bir takım olduğunu bizlere öğreten maçı, chrisJ-Oskar ikilisinin ikinci yarıdaki ölümcül çift AWP performansının da etkisiyle mousesports galibiyetiyle sonuçlandırdı.


FaZe Clan vs. Team Liquid
Harita: Overpass 8:7, 8:7 (16:14)
MVP: Håvard "rain" Nygaard

Maça hızlı başlayan taraf, önce pistol raundu kazanan sonrasındaysa üst üste başarılı B oyunlarıyla durumu 4-0'a getiren FaZe oldu. Nikola "NiKo" Kovač - Håvard "rain" Nygaard ikilisinin önderliğinde başlayan dominasyon, onlara Olof "olofmeister" Kajbjer'in de katılmasıyla skorun bir anda 7-2'ye gelmesine sebep oldu. İzleyiciler farkın daha da açılıp FaZe'in rahat bir galibiyete ulaşacağına ikna olmuştu fakat Nick "nitr0" Cannella ve Jonathan "EliGE" Jablonowski'nin farklı düşünceleri vardı. Bu ikilinin kazandırdığı rauntlar sayesinde devre arasında fark 8-7 ile FaZe lehine sadece 1'di.

İkinci yarıya CT olarak başlayan FaZe, rain'in A savunmasında aldığı kritik iki kill sayesinde pistol raundu kazanarak çok önemli olan ekonomik avantajı elde etti. Bir sonraki raundda sahnede yine Norveçli yıldız vardı. Rain, aldığı dört kill ile skoru 10-7 yaptı ve takımını rahatlattı. FaZe'in sert savunması, Liquid'i tamamen dağınık bir oyuna itmiş gibi görünüyordu, skor 11-7'yken Ladislav "Guardian" Kovács'ın aldığı dört AWP killi artık FaZe'in tüm oyuncularının kendilerini bulduğunu ispatlar nitelikteydi. Ne olduysa 12-7'den sonra oldu. Sonraki yedi raundun altısını kazanan Liquid, skoru bir anda 13-13'te eşitledi. Bu süreçte FaZe'in agresif oyunlarını cezalandıran Liquid, rakibini pasif bir CT anlayışına zorlayıp bu pasif savunmayı sonuna kadar lehine çevirmişti. Yirmi yedinci rauntta nihayet FaZe, olofmeister'ın 1v2 clutchı sayesinde geri dönüşe son verebildi ve 14-13 ile tekrar öne geçti. Fakat bu tek rauntluk bir istisna olmuştu. Liquid, uzun süre işe yarayan oyun planını devam ettirdi ve yavaş, sabırlı A oyunuyla nitrO'nun üç killi sayesinde skoru 14-14 yaparak FaZe ekonomisini tamamen yok etti. Rakibinin maç sayısına ulaşmasını engellemek üzere sonraki rauntta FaZe'in elinde bir Mag-7 ile dört pistol vardı. Yüksek ateş gücü dezavantajına rağmen Finn "karrigan" Andersen'in connector kumarı tuttu ve FaZe force-buy yaptığı raundu kazanarak 15-14'lük üstünlük sağladı. Bu kez Liquid tarafında armorsuz bir AWP ile bir AK-47 dışında neredeyse hiçbir kayda değer silah yoktu. Liquid, FaZe'in yaptığını tekrar edemeyince, mecburen koçları Wilton "zews" Prado ile çıktıkları ilk maçtan 16-14'lük mağlubiyetle ayrılmış oldu.


FlipSid3 Tactics vs. Misfits
Harita: Overpass 1:14, 3:2 (4:16)
MVP: David "devoduvek" Dobrosavljevic

Majörün ilk farklı galibiyetini, günün dördüncü maçında Misfits, FlipSid3 Tactics'e karşı kazandı. T olarak pistol raunt galibiyetiyle maça başlayan Sean "seang@res" Gares liderliğindeki Misfits, bir anda 5-0'lık skorla öne fırladı. Majörlerin gediklisi, tecrübeli isim Yegor "markeloff" Markelov'un altıncı rauntta gelen 1v3 clutchı FlipSid3'a ilk raundunu kazandırsa da Misfits, ilk yarının sonuna dek Doğu Avrupalı rakibine bir raunt kazanma fırsatı daha vermedi. Böylelikle ilk yarı skoru 14-1 gibi ezici bir tabloyla ortaya çıktı.

İkinci yarıya pistol ve sonrasındaki çift anti-eco raundunu kazanarak başlayan FlipSid3, ilk gun rauntta rakibine diş geçiremeyince hem ekonomik avantajı kaybetti hem de 15-4 ile rakibine maç sayısı fırsatı vermiş oldu. Takımın maç boyunca ayakta kalan tek ismi Jan "wayLander" Rahkonen de son rauntta Misfits'e engel olamayınca maç, 16-4 ile ABD-Fransa karması takımın galibiyetiyle sonuçlandı.


Sprout vs. Space Soldiers
Harita: Cobblestone 6:9, 10:2 (16:11)
MVP: Denis "denis" Howell

Hepimizin uzun süredir heyecanla beklediği, bir Türk takımının CS:GO majörlerindeki ilk maçı güzel başladı, felaket bitti diyebiliriz. Maça pistol raunt zaferiyle başlayan Engin "MAJ3R" Küpeli liderliğindeki Space Soldiers, rakibinin force-buy yaptığı ikinci raundu kaybederek ekonomik avantajı Sprout'a verdi. İlk yarının sonlarına kadar karşılıklı raunt takasıyla geçen maç, skor 5-4 iken Engin "ngiN" Kor'un üç kill almasıyla 5-5'e geldi ve takımımızın galibiyet serisi başladı. İlk yarının son raunduna kadar Sprout'a raunt vermeyen Space Soldiers, devre arasına 9-6'lık üstünlükle girdi.

İlk yarının sonundaki güzel T oyununun, CT olarak da sürmesini beklerken Pawel "innocent" Mocek'in ikinci pistol rauntta aldığı dört kill ile işler tersine döndü. Pistol raunt sonrası sağlam bir savunma ortaya koyamayan temsilcimiz üst üste beş raunt daha kaybederek skorda 12-9 geriye düştü. Bu noktada cılız bir toparlanma sinyali göstersek de bu yalnızca iki raunt sürdü ve 12-11'den sonra Sprout'a dur diyemeyerek maçtan 16-11 yenik ayrıldık.


Natus Vincere vs. Quantum Bellator Fire
Harita: Inferno 8:7, 8:1 (16:8)
MVP: Aleksandr "s1mple" Kostyliev

Turnuvanın en zayıf ekiplerinden biri olarak kabul edinen Quantum Bellator Fire, ilk maçına Aleksandr "s1mple" Kostyliev gibi bir süperstara sahip Na'Vi takımına karşı çıktı. Karşılıklı rauntlarla geçen ilk yarı boyunca, ne s1mple ne de takıma yeni katılan ve frag gücü bakımında beklentiler yüksek olan Denis "electronic" Sharipov QBF oyuncularına karşı belirgin bir üstünlük kuramayınca devre arasına 8-7'lik skorla girildi.

İkinci yarıysa ilk yarının aksine ekipler arası güç dengesizliğini gösterir şekilde geçti. Özellikle s1mple'ın AWP ile aldığı muazzam killer Na'Vi'ye harita kontrolünü ve rauntları verdi. QBF'in majör acemisi oyuncuları gerekli yanıtı veremeyince maç 16-8'lik Na'Vi üstünlüğüyle sona erdi.


G2 Esports vs. Flash Gaming
Harita: Inferno 6:9, 10:2 (16:11)
MVP: Richard "shox" Papillon

Günün ve belki de majörün en büyük sürprizine sahne olmaya aday maç, Flash'ın beklenmedik üstün oyunuyla başladı. Normalde Asya Minörü'nü geçemeyen Flash Gaming, TyLoo'nun problemleri sonrası majöre bedava bilet kapmıştı ve pek çok kişi tarafından üç mağlubiyetle ilk elenen takımlarda biri olması bekleniyordu. Ancak pistol rauntla başlayan üstünlük, maçı 5-0'lık Flash liderliğine getirdi. G2 iki raunt kazansa da Andre "kaze" Khong'un force-buy yaptıkları rauntta dört kill almasıyla inisiyatif tekrar Flash'ın eline geçti ve Çin-Malezya takımı skoru 9-2'ye kadar getirdi. İlk yarının sonlarında özellikle Richard "shox" Papillon ve Nathan "NBK-" Schmitt'in çabaları maçın kopmamasını, devre arasına 9-6'lık skorla girilmesini sağladı.

İkinci yarı da Flash'ın iki raunt kazanmasıyla başlayınca 11-6'lık skor büyük bir sürprizin hiç de gerçek dışı olmadığını gösteriyordu. Fakat Fransız takımının suskun oyuncuları Kenny "kennyS" Schrub ve Alexandre "bodyy" Pianaro, shox-NBK ikilisine destek olmaya başlayınca G2 geç de olsa maçı domine etmeye başladı. Kendini bulan G2'ya karşı Flash raunt kazanma fırsatı bulamayınca maç Fransızların 16-11'lik üstünlüğüyle sonuçlandı.


Cloud9 vs. Team EnVyuS
Harita: Cache 11:4, 5:7 (16:11)
MVP: Tarik "tarik" Celik

ELEAGUE Major: Boston'da açılış gününün son maçı Türk asıllı oyuncu Tarik "tarik" Celik'in Cloud9 takımıyla Adil "ScreaM" Benrlitom'lu EnVyUs ekibini karşı karşıya getirdi. Maça CT olarak başlayan Cloud9, 5-1'lik erken üstünlük sağlasa da EnVyUs skoru onuncu raunt sonunda 6-4 yapmayı bildi. Maç dengelenmişken Cloud9 önce 7-4 ile rahatladı ardından ise Timothy "autimatic" Ta'nın dört killi ile 8-4'te büyük avantaj yakaladı. İlk yarının sonlarında ScreaM ve Alexandre "xms" Forté'nin bireysel çabaları Kuzey Amerika rüzgarını dindirmeye yetmedi. Böylelikle devre arasına 11-4'lük Cloud9 üstünlüğüyle girildi.

İkinci yarıya üstün başlayan taraf, CT olarak oynayan EnVyUs oldu. Bir ara farkı 12-10'da 2'ye kadar düşüren Boys in Blue, Cloud9'ın takım halindeki iyi oyununa yanıt veremeyince maç, 16-11'lik skorla tarik ve arkadaşlarının lehine sonuçlandı.


ELEAGUE Major: Boston'da ikinci gün eşleşmelerine detaylı baktığımız yazımıza buradan  ulaşabilirsiniz.

Yazar: Ali "Maxxie" Or - @MaxxieCSGO


Sporx Anasayfasına Dön