Efsane hakem Collina'dan Video Hakem Teknolojisi yorumu

Efsane hakem Pierluigi Collina, Dünya Kupası'nda kullanılacak olan Video Hakem Teknolojisi hakkında konuştu.

Bu sene Rusya'da düzlenecek olan 2018 Dünya Kupası, oynanan futbol kadar maçlarda kullanılacak yeni uygulamalar ile tarihi bir turnuva olacak. Bu seneki turnuvada ilk kez video yardımcı hakem uygulaması kullanılacak. İngiltere ve çeşitli farklı yerel liglerde önceden test edilen bu uygulama, önceki denemelerinden farklı olarak bu turnuvada ilk defa video yardımının başvurulduğu pozisyonların tekrarı aynı zamanda taraftarlara gösterilecek. Bu uygulama taraftarın aklı karışmasın ve hakemlerin verdiği kararı anlaşılsın diye yapılacak. Taraftarlara yayınlanan pozisyon tekrarı, hakem kararını verip oyuna devam edildikten sonra gösterilecek.
 
FIFA'nın hakemler komitesi başkanı Pierluigi Collina, bu uygulamanın maçta bekleme yaratmayacak bir şekilde şekilde tasarlandığının altını çizerken, hakemlerin yakın ofsaytlara bayrak kaldırmak yerine video yardımcı hakem uygulamasına başvuracağını belirtti.

''HAKEM BAYRAĞI KALDIRMIYORSA SİNİRLENMEYİN''
 
Collina,  bu uygulama hakkında "Eğer bir ofsayt pozisyonunda hakem bayrağını kaldırmıyorsa, sinirlenmeyin.  Bu onlara verilen emirlere uyduklarını gösteriyor, onlara video yardımcı hakemin kararını beklemeden yakın ofsaytları vermemeleri söylendi, çünkü bayrağı kaldırdıkları an, verdikleri karardan geri dönemezler." şeklinde açıklamalarda bulundu.
 
Maçlarda toplam 13 hakem görev yapacak. Video izleme odasında görev yapıcak olan hakemler de sahadaki hakemlerle aynı resmi hakem formasını giyecek.

''ELİNDE ÇAYLA MAÇ İZLEMEK GİBİ DEĞİL''
 
Bunun hakkında da yorum yapan Collina, "Bunun sebebi onların da en az sahadaki hakemler kadar terlemeleridir. Onların yaptıkları iş elinde çayla maç izlemek gibi değil, çok ciddi ve stres dolu bir görevleri var, sivil giyinmeleri uygun olmaz." ifadelerini verdi.
 
Perşembe günü Luzhniki Stadyumu'nda oynanacak olan Rusya-Suudi Arabistan açılış karşılaşmasında Arjantin Futbol Federasyonu'ndan Néstor Pitana görev yapacağı açıklandı. Bunun dışındaki gurup maçlarında hangi hakemlerin görev alacağı henüz belli değil.
Sonuçlar
Yarı finaller
Fransa
1-0
10.07.2018
Belçika
S Takımlar O G B M A Y Av. P
1 Uruguay 3 3 0 0 5 0 5 9
2 Rusya 3 2 0 1 8 4 4 6
3 Suudi Arabistan 3 1 0 2 2 7 -5 3
4 Mısır 3 0 0 3 2 6 -4 0
Video Galeri
Foto Galeri