Eczaneden ücretsiz maske nasıl alınır? İşte yanıtı

Vatandaşlar eczanelerden nasıl maske alacağını merak ediyor. Maske almak isteyenler için tüm detaylar açıklandı. İşte eczaneden ücretsiz maske almanın detayları...

Haber; Haberturk, Fotoğraf; AA
Eczaneden ücretsiz maske nasıl alınır? İşte yanıtı
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
10 Nisan 2020 17:15
"Eczaneden ücretsiz maske nasıl alınır?" sorusunun yanıtı burada! Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği'nin çalışmasıyla vatandaşlar eczanelerden ücretsiz maske alabilecek. Maske dağıtımı hızlı ve güvenli şekilde eczaneler üzerinden sağlanacak. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde eczaneler maske dağıtımına başlandı. Peki ücretsiz maske eczanelerden nasıl alınacak? İşte İstanbul Eczacılar Odası Başkanı'nın yaptığı ücretsiz maske açıklaması...

ÜCRETSİZ MASKELER NE ZAMAN DAĞITILACAK?

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, eczanelerden yapılacak ücretsiz maske dağıtımı hakkında açıklama yaptı. Sarıalioğlu, ücretsiz maskelerin İstanbul ve Ankara'daki dağıtım kanallarına ulaştığını eczaneler tarafından dağıtılmaya başlandığını ifade etti. Eczacılar Odası Başkanı İstanbul ve Ankara'da başlayacak uygulamanın dağıtımı tamamlandıktan sonra diğer şehirlerde de başlayacağını söyledi.

"Eczanelerden ne zaman bedava maske alınabilecek?" sorusunu cevaplayan Sarıalioğlu şunları söyledi: "Sağlık Bakanlığı, 3 büyük dağıtım kanalımıza sevkiyatı tamamlamak üzere. İstanbul Ecza Koop. Selçuk Ecza ve Allians Ecza'ya sevkiyat tamamlanır tamamlanmaz 2.5 milyon maske dağıtılacak.

MASKE İÇİN SMS İLE BİLGİ GELECEK!
10 GÜN İÇİN KİŞİ BAŞI 5 MASKE

Bu üç depoya sevkiyat tamamlandıktan sonra Sağlık Bakanlığı 20-65 yaş arası vatandaşın telefonlarına bir kod numarası gönderecek. Vatandaşlar da bu kod numarası ve TC kimlik numaralarıyla herhangi bir eczaneden ücretsiz maskelerini alabilecek. Bugünden itibaren eczanelerden vatandaşa ücretsiz maske dağıtımı başlayacak. 10 gün için kişi başı 5 maske. Bu maskeler günlük, normal cerrahi maskeler.

Sarıalioğlu, Ankara'daki dağıtım kanallarına da bugün itibariyle Sağlık Bakanlığı tarafından maskelerin ulaştırılacağını ve ardından da vatandaşa eczaneden dağıtıma başlanacağını söyledi. Sonra da diğer şehirlerde dağıtım yapılacak.

ÜCRETSİZ MASKE SİPARİŞİ NASIL VERİLİR?

Ücretsiz maske siparişi E-Devlet ve ePTTAVM'nin online sayfasındaki form aracılığıyla verilebiliyor. Belirlenen kotaya göre vatandaşlara, her hafta 5 adet ücretsiz maske dağıtımı yapılacak. İşte ücretsiz maske PTT ve e Devlet başvuru formu sayfası ve maske siparişi vermenin adımları

e-Devlet ve e-PTTAVM online ücretsiz maske başvuru sayfasında vatandaşları "Kişisel Bilgiler" - "Aile Bilgileri" ve "İletişim Bilgileri" alanları karşılayacak. Ücretsiz maske talebinin sorunsuz olarak alınması için formun eksiksiz doldurulması gerekiyor Kişisel TC Kimlik Numaranız, ad soyad, cep telefonu, il, ilçe, mahalle, cadde, sokak ve adres bilgilerini girdikten sonra güvenlik sorusu olan matematik işleminin cevabını kutucuğa yazmanız gerekiyor.

"ECZANEDE KORONAVİRÜS TESTİ OLUR MU?"

 Sarıalioğlu "Eczanede koronavirüs testi olur mu?" sorusunu isi şu şekilde cevapladı: "Testlerin eczanelerde yapılması ya da kişilerin testleri temin ederek kendi kendine yapması doğru yöntem değil. Tüm bilgiler devlet tarafından toplanmalı.En önemlisi test sonucundaki pozitif devletle paylaşılması ve vakanın etrafının izole edilmesi. Bu nedenle koronavirüs testinin mutlaka hastanede, Sağlık Bakanlığı denetiminde yapılması gerekli. Eczanede ya da başka bir yerde test olmaz." 

MASKELER NASIL KULLANILMALI?

Koronavirüs tedbirleri sebebiyle toplu taşımalar, market, pazar yerleri gibi sosyal mesafenin korunmasının zor olduğu bölgelerde maske kullanılması zorunlu hale getirildi. Sağlık Bakanlığı maskelerin nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili çalışma hazırladı. İşte adım adım maske nasıl takılmalı, maske nasıl çıkarılmalı? Sorularının cevapları;

1- MASKE NASIL TAKILIR?
-Maske lastikli ise maskenin yanındaki lastikler kulak kepçesinden geçirilerek takılır.

-Maske ipli ise maskenin üst kenarlarındaki ipler kulakların üstünden geçirilerek başın arka kısmında bağlanır, alt kenarlarındaki ipler ensede bağlanır.

2- MASKE NASIL ÇIKARILIR?
- Maske burun, ağız, ve çeneyi içine alan, yoğun kirlenmenin gerçekleştiği ön kısma dokunulmadan çıkarılmalıdır.

- Lastikli ise kulak arkasındaki lastiklerden tutarak çıkarılır.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
Tümü
TÜMÜ