Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

Dr. Wilckens: "Durant, %100 olarak geri dönmeyecek"

Bir cerrah, Kevin Durant'in sakatlıktan sonra aynı oyuncu olarak geri dönmesi durumunda çok şaşıracağını söyledi.

Bir cerrah, Kevin Durant'in sakatlıktan sonra aynı oyuncu olarak geri dönmesi durumunda çok şaşıracağını söyledi.

Brooklyn Nets süperstarı Kevin Durant, iki ay önce NBA Finalleri sırasında maruz kaldığı aşil sakatlığının iyileşme sürecinin ortasında bulunuyor. Bazı insanlar aynı MVP-kalibresindeki oyuncu olarak geri dönebileceği konusunda iyimser olsa da, bir uzman cerrah, bu konuda başka bir fikre sahip.

John Hopkins hastanesinin Cerrahi Anabilim Dalı Spor Hekimliği Şefi Dr. John Wilckens, Durant'in yüzde 100 olarak geri dönmesi konusunda karamsar olduğunu söyledi:

"Ameliyattan sonra aynı oyuncu olursa çok şaşırırım. Cerrahın ne kadar yetenekli olabileceği veya iyileşmenin ne kadar iyi olduğu önemli değil, ameliyattan sonra %100 olacağını sanmıyorum. Cerrahi olarak onarılmış bacağındaki gücün yüzde doksan beşi, muhtemelen iyi bir hedef. Çoğumuz için yüzde 95 mükemmel, ancak NBA düzeyinde oynadığınızda, yüzde 95 yeterli değil."

"SAKATLIK HER ŞEYİ ETKİLİYOR, %95 İYİ BİR SEVİYE"

Wilckens, bir aşil sakatlığının sadece bacağı değil, aynı zamanda tüm vücudun ameliyat ve iyileşme sonrası yanıt verme şeklini de etkilediğini de sözlerine ekledi:

"Sakatlık her şeyi etkiliyor. Sıçramanızı, savunmanızı, potaya gidişinizi, tüm oyununuzu etkiliyor, sadece koşma yeteneğinizi değil. Bence %95 oldukça güvenli bir seviye. Durant'in yüzde doksan beşi muhtemelen çoğu oyuncudan daha iyi, ama o yüzde 100 olmayacak."

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, aşil sakatlığını deneyimlemiş olan oyuncular, eskisi kadar iyi olamamıştı. Kobe Bryant, DeMarcus Cousins ve Wes Matthews gibi oyuncular, 6-12 ay süresinde geri dönebilmiş, ancak rakamları önemli ölçüde düşmüştü. Sadece Hall of Fame oyuncu Dominique Wilkins, aşil tedavisinden sonra eskisiyle aynı, hatta daha iyi bir şekilde dönebilmişti.