•  
  Fatih Terim'den talimat; "Real Madrid'e yetişsin"
 •  
  Fransız basınına isyan etti: "Yoruyorsunuz!"
 •  
  "Falcao'yu değil de asıl Onyekuru'yu alsaydınız"
 •  
  Elneny'i Beşiktaş'tan
  AC Milan'a mı gidecek?
 •  
  Fenerbahçe'nin 11'i için iddialı; Bırakmayacağım

"Türkiye doğru yolda"

Fenerbahçe'nin eski sporcusu Donovan Bailey, Türkiye'nin doping sorununu çözmek için çok yol alması gerektiğini yaptırımların övgüyü hak ettiğini söyledi.

Kaynak: Sporx.com dış haberler
Donovan Bailey, Kanadalı eski atlet
Donovan Bailey, Kanadalı eski atlet
14 Ağustos 2013 18:15
-SPORX DIŞ HABERLER- Erkekler 100 metrenin eski dünya rekortmenlerinden Donovan Bailey, Türkiye'nin doping sorununu çözmek için yolun başında olduğunu ifade etti. Bailey, ama bununla birlikte Türk atletizm camiasının, son zamanlarda doping yapanların gözünün yaşına bakmayarak gerekli adımları attığını belirtti.

KENDİ DÖNEMİ İLE GÜNÜMÜZÜ KIYASLADI

Moskova'da düzenlenen 14. Atletizm Şampiyonası sırasında Türkiye'nin atletizmde geldiği son nokta hakkındaki görüşleri sorulan Kanadalı eski sporcu, "Ben orada iken, geniş çapta doping kullanıldığına dair en ufak bir kanıt söz konusu değildi ama Jamaika gibi ülkelerde olduğu gibi altyapıya ve sporcuların gelişimine yönelik bir program da yoktu" dedi. Sonrasında sözlerine devam eden Bailey şu ifadeleri kullandı:

"Benim antrenörümün bana verdiği programın aynısı ile Türk takım arkadaşlarım çalışıyordu. Atletlerin kendine ait bir antrenörleri yoktu. Tesislerin imkanları iyi değildi. Beslenme uzmanı ve terapist desteği alamıyorlardı.

Şimdi ise devlet desteği ile altyapı ve elit seviyedeki sporcuların antrenmanları için düzenli yatırım yapılıyor. Benim anladığımı kadarı ile atletler, uzmanların tavsiyelerini dikkate alıyorlar ve sporculara en iyi antrenörlere çalışma şansı veriliyor. Genç Türk atletlere doğru ve temiz bir yol izleyeerek başarılı olmalarını sağlayacak şekilde imkanlar sunuluyor."

"ACI ÇEKMEDEN KAZANIM ELDE EDEMEZSİNİZ"

Jamaikalı süper yıldız Usain Bolt haricinde erkekler 100 metrede dünya şampiyonluğuna ulaşıp, doping ile ilişkilendirilemeyen tek sprinter olan Donovan Bailey, Türk atletizmindeki doping skandalı nedeni ile İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığının zarar görmemesi gerektiği görüşünü savundu ve şu ifadelere yer verdi:

"Benim anladığım kadarı ile şu anda yürürlükteki devlet programına bağlı olarak, Türkiye'nin 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığında doping suçlamalarının herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğine inanıyorum. Bence şu an yaptıkları şey, son derece doğru.

Doping vakalarını saptayarak bu yola başvuranları cezalandırmak için sıkı bir çalışma içerisindeler ve gençleri eğitiyorlar. Fenerbahçe'deki arkadaşlarımdan bazıları ile hala irtibatımı koparmadım ve onlardam duyduklarıma göre Türkiye, bu konu hakkında çok ciddi bir şavaş veriyor.

Orada iken Türkiye'nin geçerliliği kabul edilmiş bir anti doping komisyonu olmadığının farkına varmalısınız ama şu anda böyle bir yerin varlığından haberim var. Olmaları gereken yakınında bile değiller ama çabuk bir şekilde dünya çapındaki rekabete hazır hale gelmeliler.

Pozitif çıkan doping testleri ile yüzleşmek kolay değil ama acı çekmeden kazanım elde edemezsiniz. Bu spor dalında ülkelerininin daha iyi sonuçlar alabileceklerini biliyorlar.

Bakın, dopinge karşı yürütülen savaşın kazanıldığına hiç kimse inanmadı. Bu hala, küresel bir sorun. Bu nedenle benim için, pozitif çıkan her test, olumlu bir sonuç ve kazanılmış bir zaferdir. Türkiye, sorununu saptadı, dünyaya duyurdu ve bu krizi doğru bir şekilde yonetmek için gerekli adımları atıyor."

DONOVAN BAILEY KİMDİR?

Fenerbahçe adına 1990'lı yılların başında yarışan 45 yaşındaki Donovan Bailey, kariyerinde önemli başarılar kazandı. Kanadalı sprinter, 1995 yılında 100 metrede dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Atlanta şehrinin evsahipliği yaptığı 1996 yılındaki Olimpiyat Oyunları'nda da Bailey, 100 metre finalinde ilk sırada finişi gören isimdi, aynı zamanda 4 x 100 metre bayrak yarışında da Kanada takımı ile altın madalyaya uzandı.

Öte yandan Fenerbahçeli takım arkadaşları ile birlikte 4 x 100 metre bayrak yarışında kırdıkları Türkiye rekorunun, halen yanına yaklaşılamadı.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol
TÜMÜ