•  
  ...Ve işte Galatasaray'ın transferdeki İLK hedefi
 •  
  İstenmedi ama şu anda sadece tek bir rakibi var
 •  
  F.Bahçe'nin Brezilya'da bulduğu sürpriz sol bek
 •  
  Ve Valbuena isyan etti! ''Ben paragöz değilim!''
 •  
  Napoli'nin yarı final için umudu 34 dakika sürdü

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'na yeni etap

Kaynak: AA
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'na yeni etap
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
17 Kasım 2009 14:15
Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından 2. HC (Hors Category) sınıfına yükseltilerek, dünyanın en önemli bisiklet turları arasına girmeyi başaran 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ile ilgili İstanbul'da basın toplantısı düzenlendi. Türkiye Spor Yazarları Derneği'ndeki (TSYD) toplantıya, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, federasyon asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın, genel sekreter Bekir Gezer, yönetim kurul üyesi Alper Önoğlu ve TSYD Asbaşkanı Faik Gürses ile 45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu genel klasman birincisi Daryl Impey katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun, dünya bisikletinin şampiyonlar ligi olarak kabul edilen 2. HC kategorisine yükseltilmesinin Türkiye adına büyük önem taşıdığına dikkati çeken Emin Müftüoğlu, ''Özellikle 44. yarışta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ödül törenine katılması ve organizasyonu himayesine almasıyla önemli bir mesafe katettik. İki yılda da turun klasmanını en üst düzeye çıkardık. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde çok fazla kişinin katkıları var. Bir hayal gerçek oldu'' dedi.

Federasyon olarak artık sporcu yetiştirebilmek ve yıldız isimler çıkarabilmek için çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını dile getiren Emin Müftüoğlu, 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun ardından Ankara'da Avrupa Yol Şampiyonası'nı düzenleyeceklerini, başarıyla gerçekleştireceklerine inandıkları bu organizasyonların ardından Dünya Şampiyonası düzenleyebilecek konuma geleceklerini kaydetti. Müftüoğlu, Türkiye'yi bisiklette dünyanın en önemli markalarından biri haline getirmek için çalıştıklarını bildirdi.

-AÇIKALIN: ''MARMARİS-PAMUKKALE-FETHİYE ETABI EKLENDİ''-

Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın, 2010 yılı Nisan ayında ilk kez 2. HC kategorisinde yapılacak 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda bazı değişiklikler olduğunu aktardı.

Yeni kategoriyle turun daha da zorlaştığını ve bin 252 kilometreye çıktığını söyleyen Açıkalın, Marmaris-Pamukkale ve Pamukkale-Fethiye etaplarının tura dahil edildiğini açıkladı.

Yeni yarışla birlikte turun resmi renginin turkuvaz olacağını belirten Açıkalın, yeni kategoriyle 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun Pro Tour seviyesine geldiğini kaydederken, UCI'nin 2. HC kategorisinde yer almak için Çin'in 6 ayda 550 kilometre yol yaptığını, İspanya Turu'na dahil olabilmek için de Hollanda'nın 4 milyon avro para ödediğine işaret ederek, elde edilen başarıya dikkati çekti.

Açıkalın ayrıca, turun yine dünyanın önemli bir bölümünde canlı oyarak takip edilebileceğini sözlerine ekledi.

-IMPEY: ''KAZAYI HATIRLAMAK İSTEMİYORUM''-

45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu genel klasmanda birinci tamamlayan ve Alanya'daki son etabın bitişine 500 metre kala ciddi bir kaza geçirmesi nedeniyle ağır yaralı olarak finiş görebilen Güney Afrikalı bisikletçi Daryl Impey, toplantının konukları arasında yer aldı.

Hollandalı bisikletçi Theo Bos tarafından düşürülmesi sonrası, çenesi kırılan ve omurgasından ciddi şekilde sakatlanan, finişi ise yardımlarla geçebilen Impey, yaşadıklarını hatırlamak istemediğini ifade etti.

Yarış sonrası hemen hastaneye kaldırılan ve bir süre Antalya'da tedavi edilen Impey, ''Theo Bos'la daha sonra birkaç kez telefonla görüştüm. Yaşananlar geride kaldı. Ona verilen 1 aylık ceza, benim yaşadıklarına göre az tabii... Ben sadece 3 ay hareket edemedim. Ama cezanın artırılması da durumum değiştirmeyecekti. Kazayı hatırlamak istemiyorum'' diye konuştu.

Bisiklet sporunun efsane ismi Lance Armstrong tarafından kurulan Team RadioShack'le anlaşan sporcu, takımının 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu için yapılan davetin yeni takımı tarafından kabul edilmesini ve yeniden Türkiye'de yarışmak isteğini vurguladı.

Organizasyonun sonunda, yaşadığı talihsiz kaza nedeniyle giyemediği sarı mayo, Impey'e, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu tarafından giydirilirken, Lance Armstrong'a hediye edilmek üzere de gelecek yıldan itibaren birinci sporcuların giyeceği turkuvaz renkli mayo yine Daryl Impey'e takdim edildi.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol
TÜMÜ