Denizde virüs bulaşır mı? havuzda virüs bulaşır mı? 2020

Havuzda veya denizde virüs bulaşır mı diyerek kendimizi nasıl korumamız gerektiği ile ilgili merak edilen soruların yanıtı uzmanlar tarafından açıklandı. Koronavirüs yaz aylarında buluşıcılık konusunda çok tartışılıyor ve denizde koronavirüs bulaşır mı? havuzda koronavirüs bulaşır mı? soruları bu dönemde sıklıkla merak ediliyor. Koronavirüse yakalanmamak için yapılması gerekenler arasında neler var konularına ilişkin havuzda veya denizde koronavirüs bulaşır mı soruları nı Prof. Dr. Ateş Kara detaylı bilgilerle paylaştı...

02 Ağustos 2020 05:33
Denizde virüs bulaşır mı? havuzda virüs bulaşır mı? 2020
Denize girerken veya havuza girdiğimizda koronavirüs bulaşma riski olup olmadığına yönelik vatandaşlar merak ediyor. Havuza girerken ya da denizde koronavirüs bulaşma riski konusunda uzmanlar gerekli uyarıları yapıyor. Bu konuda yapılan girişimler sebebiyle şuana kadar duyurular yapıldı. Yaz tatilinde deniz veya havuza girildiğinde nasıl korunmalıyız soruları da akla geliyor.

Hangi durumlarda koronavirüs havuzda veya denizde bulaşabilir? Havuzda koronavirüs bulaşır mı? denizde koronavirüs bulaşır mı? sorularına ilişkin Prof. Dr. Ateş Kara'nın açıklamaları bulunuyor.

DENİZDE KORONAVİRÜS BULAŞIR MI?
Virüsle ilgili bilgilerinin arttıkça virüsün bulaştırıcılığının biraz daha fazla olduğunu gördüklerini belirten Prof. Dr. Kara, "O nedenle de bu 1 metre mesafe doğru; ama daha kısa süre tutmamız lazım. Bu da öksürmeden, hapşırmadan. 1 metreden kısa mesafede 2 dakika kadar karşınızdakiyle karşılaşırsanız riskin yüksek olduğunu söyleyelim. Aramızdaki mesafeyi 1 metrenin altına indirmeyelim ve dışarıdayken de maske takalım" dedi.HAVUZDA KORONAVİRÜS BULAŞIR MI?

Prof. Dr. Kara, Haziran ayında koronavirüs tedbirlerinde bir miktar azalma olacağını işaret ederek, "Ama daha biz bu virüsün her şeyini görüp tam netleştirene kadar, gerçekten ısıdan, güneşten ne kadar etkileniyor, toplum içerisindeki yayılımı ne kadar, o anki vaka sayımız ne, bunu tam kesinleştirene kadar önümüzdeki dönemde de kurallarımızın büyük kısmına uyarak devam edeceğimizi söylememiz lazım. Deniz ve havuz suyuyla bulaşmaz, onu çok net olarak söyleyelim. Bugün hiç öyle bir bilgimiz yok, bulaşmasını da çok fazla beklemiyoruz" görüşünü dile getirdi.

YAZ AYLARINDA KORONAVİRÜS RİSKİ

Prof. Dr. Kara, virüsün kanda çok fazla bulunmadığı için kan taşıyan sivrisinekler ile geçme ihtimali olmadığını belirtti. Prof. Dr. Kara "Virüsün en azından sıcaktan etkilendiğini gösteren ilk veriler yayımlandı. Bulaşma sıcaklığını gösteren veriler daha önceden yayımlanmıştı. Sıcaklardan çok ciddi olmasa da bir miktar etkilenmesi mutlaka olacaktır. Ama bu yaz herkes tüm önlemlere birebir devam edecek. Geçen yaz gibi bir yaz olacağını düşünmeyelim. Bu 'bitecek' anlamına gelmesin, öyle bir yanılgıya girmeyelim. Aktivitesi devam edecek; ama bulaştırıcılığı şu anki kadar olmayacak. Ama bunun anlamı şu; sahillerde geçen yaz ki gibi iç içe geçmek gibi bir şey olmayacak. Bir miktar rahatlamamız olacaktır sadece" dedi.KORONAVİRÜS AŞISI NE ZAMAN ÇIKABİLİR?

Prof. Dr. Kara, Kovid-19 aşısının yakın gelecekte mümkün görülmediğini belirterek, "Ancak 2021 yılının ocak ayında aşının ulaşılabilir olması bekleniyor. Bu yönde çok ciddi çalışmalar var; ama genel anlamda yaygın olarak uygulanabilirliği herhalde önümüzdeki bahar aylarını bulabilir. Ocak ayında bir aşı çıkarsa öncelikle riskin daha yüksek olduğu gruplarda, sonrasında genel bir gidişata bakarak virüs nasıl seyredecek ona göre bir karar vermek gerekecek" diye konuştu.

Daha fazla göster
yukarı ok