Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

Brown'dan, Furkan'ın savunmadaki gelişimine övgü!

Philadelphia 76ers koçu Brett Brown, milli oyuncumuz Furkan Korkmaz'ın savunma tarafındaki gelişimini açıkladı.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; NBA.com
Philadelphia 76ers koçu Brett Brown, milli oyuncumuz Furkan Korkmaz'ın savunma tarafındaki gelişimini açıkladı.

Furkan bir şutör olarak büyük bir adım atmış ve Brown'ın rotasyonunda yer bulmayı başarmıştı. Bu neredeyse yaz döneminde kendisinin gönderilmesinin planlandığı düşünüldüğünde, oldukça dikkat çekici bir durumdu.

Ancak, Furkan'a puan kazandıran şey sadece şutörlüğü değil, savunmasındaki gelişimi olmuştu.

Brown, bu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"O bizim kapımıza, kucağımıza düştü. Birbirimize karşı çok rahattık. Tüm bu seviyeye önemli bir şekilde atladı. Savunmasının, dakikalarca bir role dayanabilmesinin ve kalabilmesinin nedenlerinden biri olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum."

Sixers, Korkmaz'ın şut sokabildiğine zaten inanıyordu. Ligdeki ilk iki sezonunda sadece %32.3 ile şut sokmasına rağmen, NBA'de istikrarlı bir şutör olabileceğini gösterdiği anlar vardı. Furkan, bu sezon isabet oranını %39.7'ye kadar çıkardı ve bu durum Sixers takımında kesinlikle memnuniyetle karşılanırken, takımda önemli bir rol oynaması için kendisinden savunma yapması da bekleniyordu.

Brown, "Her zaman şut atabildiğini biliyorduk. Kuşkusuz, iyi şut attı, ancak savunması da daha iyi oldu." şeklinde konuştu.

"HERKES SAVUNMAMI ELEŞTİRİYORDU"

Furkan, savunma tarafındaki gelişimiyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Bu yıl, özellikle biraz daha fazla hücum faul alıyordum diyebilirim. Öbür yandan, sadece savunma konusunda sağlam olmaya çalışıyordum, çünkü ilk üç yıl içinde herkes savunmadaki zayıflığımdan bahsediyordu. Sanırım bu yıl savunma konusunda büyük bir sıçrama yaptım."

Furkan, Ben Simmons, Joel Embiid, Al Horford gibi, savunmada başarılı oyuncularla dolu bir takımda yer alıyor ve bu oyuncular, bu alanda kendisinin daha iyi olmasına yardımcı olacak adamlar:

"Kendimi geliştirmek için oyuncularla konuşuyordum. Yine de, sadece savunma veya hücumda değil, oyunun her yerinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum, ancak savunmanın sahada daha uzun süre kalmamın anahtarı olduğunu düşünüyorum."