Berke 'Thaldrin' Demirci: 'Yetenek üzerine bir turnuvanın gerçekleştirilmesi ülkemiz adına sevindirici'

Berke 'Thaldrin' Demirci, Red Bull Player One ve Türkiye'deki espor kültürü hakkında Sporx'e konuştu. İşte dikkat çeken açıklamalar...

Türkiye'nin en iyi amatör düellocularının yarıştığı 'Teke Tek' League of Legends turnuvası Red Bull Player One 2019'da final zamanına gelindi. Amatör esporcuların katılımına açık olan ve onlara profesyonel esporcu deneyimi sunan tek etkinlik Red Bull Player One'da 16 düellocu şampiyon olmak için 22 Eylül'de Riot Games Espor Sahnesi'nde karşılaşacak. Final zamanı yaklaşırken 22 Eylül Pazar günü sahnede olacak Berke 'Thaldrin' Demirci, Red Bull Player One ve Türkiye'deki espor kültürü hakkında Sporx'e konuştu.

Nasıl profesyonel bir espor oyuncusu olmaya karar verdin?

"Başlangıçta böyle bir hedefim kesinlikle yoktu. Arkadaşlarım arasında iyi bir oyuncu olarak gösterilirdim. Oyuna ara verdiğim dönemde arkadaşlarım takımlara dahil olup turnuvalara katılmaya başlamıştı, ben de onların vesilesiyle espor arenasına giriş yaptım"

Yine formda kalıp, rekabetçi arenadan uzak kalmamak adına günde kaç saat antrenman yapıyorsun?

"Espor kariyerimde sezon aralarında oyundan kopmamak adına günde 8-10 oyun oynuyordum. Ama şu anda oyuna ara verdiğim için sadece kafamı dinliyorum. Rahatlama süreci içersindeyim diyebilirim."

Türkiye'de espor kültürü hakkında düşüncelerin neler? Hangi konularda eksiklerimiz var? Red Bull Player One gibi amatörleri destekleyen ve dünya arenasına taşıyan turnuvaların olması ülkemizde esporun gelişmesine katkıda bulunuyor mu?

"Espor konusunda birçok eksikliğimiz var bu tartışılmaz bir gerçek ama en büyük eksiklik ailelerin espora bakış açısı. Zamanla ailelerin bakış açısı değişip çocuklara destek vermeye başlayınca bu algıyı kıracağımıza inanıyorum. Red Bull Player One gibi amatörleri destekleyen turnuvalar ülkemizde esporun gelişmesi açısından kesinlikle çok önemli. Bu tarz organizasyonlar sayesinde kendini gösterememiş oyuncular espor arenasında kendine yer bulabilecek konuma gelebilirler."

Red Bull Player One turnuvasını ülkemizdeki diğer League Of Legends turnuvalarından ayıran özellik ne? Sen takım olarak mı oynamayı tercih edersin yoksa Player One'daki gibi tek başına mı?

"Bireysel ve yetenek üzerine turnuvalar ülkemizde genelde olmuyor. Red Bull Player One'da böyle bir turnuva. Yetenek üzerine bir turnuvanın gerçekleştirilmesi de ülkemiz adına sevindirici. Açıkçası takım ya da bireysel diye bir tercih yapamam ama bireyselde dereceli olsa, bireysel olarak da oynardım."

Espora gönül vermiş gençlere ne gibi tavsiyeler verirsin?

"Yetenekleri olduğuna inanıyorlarsa asla pes etmemeleri gerekiyor. Hedefleri esporcu olmaksa yeteneklerine güvenmelerini tavsiye ediyorum. Daha önce izlemediğimiz eşsiz bir turnuva olacak, kimsenin kaçırmamasını öneriyorum."

Oyun bitmesin isteyen oyunseverler için 22 Eylül'de Riot Games Espor Sahnesi'nde düzenlenecek Red Bull Player One büyük finalinin biletleri Biletix'te.


Sporx Anasayfasına Dön