G.Saray'da Prince krizi

G.Saray'ın bugün UMMC Ekaterinburg ile oynayacağı Avrupa Ligi maçı öncesi Prince krizi yaşanıyor.

Haber; Hürriyet
Abone Ol
G.Saray'da Prince krizi
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
26 Ekim 2011 08:38
Rusya Basketbol Federasyonu, Rus vatandaşı olmasına rağmen milli takımda oynamayan ABD'li kadın basketbolcuyu FIBA'ya şikayet etti... “Milli formamızı giymemekte ısrar ederse, Rus takımlarına karşı oynatmayın.”

Galatasaray Medical Park ile Rusya'nın UMMC Ekaterinburg takımları arasında bugün İstanbul'da oynanacak FIBA Avrupa Ligi maçı öncesi Epiphany Prince krizi yaşanıyor... Rusya Basketbol Federasyonu, Rus vatandaşı olmasına rağmen ülkelerinin milli takımında forma giymeyen ABD'li basketbolcunun kendilerine karşı oynatılmaması için FIBA'ya başvurdu.

2010 draftında 4 numaradan WNBA'ye seçilip Chicago Sky takımında oynamaya başlayan Epiphany Prince, burada sezonu tamamladıktan sonra Rus ekibi Spartak Moskova'ya geçti. Spartak'ta başarılı bir sezon geçiren yıldız oyuncu, kulübünün isteği üzerine Rusya vatandaşı oldu. Epifaniya Prints adını alan oyuncu, ABD vatandaşlığı hakkından da vazgeçmedi.

Rusların bu arada Prince'i milli takımlarına davet etmesi, iki taraf arasındaki iplerin gerilmesine neden oldu. ABD'li basketbolcu, henüz açıklığa kavuşmayan bir sebeple Rusya Milli Takımı'nda oynayamadı. Ruslar kampa hiç gelmediğini iddia ederken, Prince, “Ben milli takıma sadece iki gün geç gittim diye kadroya almadınız” savunmasını yaptı.

G.Saray'a gelince Ruslar kızdı

Epiphany Prince'in Spartak Moskova'yı bırakıp Galatasaray Medical Park'a gelmesi Rusları daha da kızdırdı. Rusya Basketbol Federasyonu, geçtiğimiz günlerde FIBA'ya bir yazı göndererek, “Epiphany Prince Rusya vatandaşlığına geçmesine rağmen Rusya Milli Takımı'nda forma giymeyi reddetmektedir. Oyuncu eğer Rus olduğunu kabul ediyorsa milli takımımızda oynamayı kabul etmeli. İstemiyorsa da; ya Rusya takımlarına karşı forma giymemeli ya da bize tazminat ödemeli” dedi.
Galatasaray Medical Park yöneticileri dün gece geç saatlere kadar FIBA'dan bir karar çıkmasını bekledi. Prince'in Rus ekibi UMMC Ekaterinburg'a karşı oynayıp oynamayacağı bugün netleşecek.

FIBA 1 yıl men cezası verebilir

FIBA'nın Rusya Basketbol Federasyonu'nu haklı bulması halinde Prince'e; 1 yıl tüm müsabakalardan men, para cezası ya da sadece Rus takımlarına karşı forma giymemesi cezalarından birini vereceği öğrenildi.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanacak Galatasaray Medical Park-UMMC Ekaterinburg karşılaşması saat 18.00'de başlayacak ve GS TV'den naklen yayınlanacak. Her iki takım da gruptaki ilk iki maçlarını kazandı.


Tümü
TÜMÜ