Barlar ne zaman açılacak? Barların açılış tarihi (05 Temmuz Pazar)

Barlar ne zaman açılacak araştırması sürüyor. Son yapılan açıklamada Barlar ne zaman açılacak bilgisi net olarak bildirilmiş değil ve belli olduğu anda bu sayfalarda olacak. Eğlence mekanları ne zaman açılacak bilgisini edinmek isteyen vatandaşlar aramalarını yapıyor. Normalleşme sürecinde bir çok yer açılırken eğlence mekanları ne zaman açılacak diye bekleyenler bir süre daha beklemek zorunda kalacak. 1 Haziran tarihi itibari ile restoran, kafe, pastahane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22:00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışında olacak. Barlar ne zaman açılacak, barlar açılacak mı, barlar 1 Haziran'da açılacak mı? belirtilerini takip etmek için haberimizi okuyabilirsiniz...

05 Temmuz 2020 06:14
Barlar ne zaman açılacak? Barların açılış tarihi (05 Temmuz Pazar)
Barlar ne zaman açılacak beklentisinde olanlar için süreç devam ediyor. AVM'ler geçtiğimiz günlerde kapılarını açarken, özellikle gençler, barların ne zaman açılacağını merak ediyor? Peki, Türkiye'deki barlar ne zaman açılacak?Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, normalleşme adımlarını açıkladığı konuşmasında, eğitimden, sosyal hayata kadar birçok alandaki işletmelerin açılacağını duyurmuştu. Ancak barlar hakkında herhangi bir bilgilendirmede bulunmadı.Türkiye'deki barların ne zaman açılacağı henüz bilinmiyor. Sürenin uzayacağı şeklinde yorumlar mevcut.
EĞLENCE MEKANLARI NE ZAMAN AÇILACAK?

- Dünya genelinde her yıl 7 milyon, ülkemizde 100 bin kişi tütün kullanıma bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor. 400 bin insanın hayatına mal olan virüse karşı yürüttüğümüz zorlu mücadelede hata yapma lüksümüz yoktur

- Eğlence mekanları ile nargile içilen yerler bir süre daha kapalı kalmaya devam edecektir.

- 400 bin insanın hayatına mal olan virüse karşı yürüttüğümüz zorlu mücadelede barlar hata yapma lüksümüz yoktur.

- Vahşi kapitalizmin en çok sirayet ettiği sektörlerin başında tütün endüstrisi vardır.

- Türkiye, 1970'lerde 'İnşallah bol bol içki ve sigara içilir.' temennisiyle meyhane açan, Gümrük ve Tekel bakanları dahi görmüştür.

- En çok vergi yükünü sigaraya yüklüyoruz.EĞLENCE MEKANLARI VE NARGİLE KAFELER AÇILIYOR MU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır" ifadesini kullandı.

EĞLENCE MEKANLARI MASKESİZ MÜŞTERİ ALINMAYACAK

Sağlık Bakanlığı, yayınladığı genelge barlar ile 1 Haziran'da kapılarını açacak işletmelerde uyulması gereken kuralları açıkladı. Bun göre;

*Valeler tarafından eldiven kullanılmamalıdır, her araç teslim alma ve teslim etme hizmetinden önce ve sonra eller alkol bazlı el dezenfektanı ile temizlenmelidir.

*Valeler araçlara maskesiz binmemelidir.

*Misafirlere tesise girişte termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulamalıdır. 380C'den yüksek ateş ölçümlerinde, misafir işletmeye alınmayarak, tıbbi maske ile sağlık kuruluşuna başvurması sağlanır.

*Tesis girişlerinde el antiseptiği bulundurulur ve misafirlerin ellerini antiseptikle temizlemelerinden sonra girişleri sağlanır.

*Maskesiz müşteri içeri alınmaz. Misafirin yanında yoksa verilmek üzere maske bulundurulmalıdır, misafirlerin yeme-içme faaliyeti dışında ve masadan her kalktıklarında maske takması sağlanır.

*Asansörlerin içine 1'er metre ara ile sosyal mesafe yer işaretleri yapılarak, toplam kapasitesinin üçte birini geçmemek kaydıyla kapasitesi belirlenmeli ve yazılı/görsel bilgilendirme yapılmalıdır.
EĞLENCE MEKANLARI HER MASADA EL ANTİSEPTİĞİ BULUNACAK

*Yemek salonları, giriş alanı ve holü, ilave salonlar gibi genel alan kullanımları ve açık alanlar dahil tesisin tamamı sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenmelidir. Tesisin içinde veya dışarısında sıra oluşabilecek her yerde (lavabo önleri, varsa sigara içme alanları vb.) 1,5 metre ara ile sosyal mesafe işaretlemeleri yapılmalıdır.

*Barlar Sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden olan veya bir grup olarak gelen misafirler arasında uygulanmaz.

Yemek servisi verilen masalar arası mesafe her yönden 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenmelidir. Grup halinde gelen müşteriler için masa birleştirmeleri yapıldığı takdirde diğer masalarla aradaki 1,5 metre mesafe korunacak şekilde yapılmalıdır.

*Masalarda sadece karşılıklı oturma düzeni sağlanmalıdır. Masa yanlarına sandalye konulmaz ve masa yanlarına oturma düzeni oluşturulmaz.

*Karşılıklı oturmada masa eni 70 cm'den küçük masalarda çapraz oturma düzeni uygulanmalı veya karşılıklı oturma mesafesinin arttırılması amacıyla iki masa birleştirilerek kullanılmalıdır.

*Bütün masa düzeni kuralları masa şekline bakılmaksızın (kare, dikdörtgen veya daire) her masa için uygulanır.

*Yan yana tek kişilik oturma düzeni olan bar masası şeklindeki masalarda sandalyeler arası mesafe 1 metre olacak şekilde düzenlenmelidir. Personel ile müşterinin doğrudan yüz yüze kaldığı bar masaları kullanılmamalıdır.

*Her masada el antiseptiği veya kolonya bulundurulmalıdır.

*Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterir.

*Açık büfe uygulaması yapılması halinde açık büfenin misafir tarafına misafir erişimini engelleyecek şekilde pleksiglas veya benzeri bariyer yapılmalı, servis ise mutfak personeli tarafından sunulmalıdır.

*Çay/kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi araçların kaldırılmalı veya misafire servis elemanı aracılığıyla servis yapılmalıdır.*Yemek masaları ve sandalyeler, servis malzemeleri, şeker, tuz, baharat, peçete, menü gibi malzemelerin her misafir kullanımından sonra silinerek uygun şekilde temizliği ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Mümkünse tek kullanımlık şeker, tuz, baharat, peçete kullanılmalıdır.

*Mümkün olduğunca, temassız ödeme alınmalı, temaslı post cihazı barlar kullanılması halinde, her kullanımdan sonra cihazın %70'lik alkol ile silinerek temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.

*Genel kullanım alanlarının barlar ve genel müşteri tuvaletlerinin girişlerinde, geniş salonların farklı yerlerinde el antiseptiği bulundurulmalıdır.

*Genel tuvaletlerin giriş kapıları mümkünse otomatik kapı sistemi olarak düzenlenmelidir. Düzenlenememesi halinde giriş kapılarının kollarının sık sık dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.

*Tesis içerisinde çocuklara ayrılmış oyun odaları hizmete açılmaz.

EĞLENCE MEKANLARI NE ZAMAN AÇILACAK VİDEO! CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUŞMASI

Daha fazla göster
yukarı ok