X

Barcelona'da La Masia çöküyor!

Uzun yıllardır çıkardığı süper yıldızlar ve felsefesi ile ağızlara pelesenk olan La Masia için işler son dönemde hiç ama hiç iyi gitmiyor.

Haber; Sporx.com
Abone Ol
Barcelona'da La Masia çöküyor!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
04 Şubat 2018 15:44
Uzun yıllardır çıkardığı süper yıldızlar ve felsefesi ile ağızlara pelesenk olan La Masia için işler son dönemde hiç ama hiç iyi gitmiyor. Son olarak Ocak transfer döneminde Gerard Deulofeu ve Rafinha'nın ayrılmasının Barcelona kadrosunda altyapı patentli oyuncu sayısı 6'ya düştü.

Çok değil sadece 5 yıl önce 17 olan bu rakam, çok kısa bir süre içinde 6'ya kadar inerken, şu an Barça'nın kadrosunda altyapı çıkışlı Leo Messi, Gerard Pique, Sergi Roberto, Andres Iniesta, Sergio Busquets ve Jordi Alba yer alıyor.

Bu düşüşün en büyük sebebi ise FIFA'nın verdiği transfer yasağı olduğunu savunan Barcelona için, bu çöküşe katkıda bulunan başka sebepler de var...

Örneğin, takımdaki potansiyelli oyuncuların, düşük maaş ve serbest kalma bedelleri dolayısıyla diğer takımlar tarafından kapılmaları.. Buna son örnek de Dortmund'a giden Sergio Gomez ve Monaco'ya giden Jordi Mboula.

Yine bu olayın önüne geçmek isteyen Barça yönetimi, altyapısındaki değerli futbolcuların maaşlarına yaklaşık %160 bir zam yapıp, serbest kalma bedellerini de arttırdı.

Ancak, gerek Barcelona'nın Coutinho, Dembele, Paulinho ve Suarez gibi çok yüksek profilli transferler yapması, gerekse de altyapı oyuncularının bir önceki jenerasyona oranla daha sönük olması da, bu sayıyı düşürüyor.

Öyle ki, İspanya ikinci liginde bulunan Barcelona B takımı, küme düşmenin eşiğine gelmiş durumda.

SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
 Reklam 
TÜMÜ