Haber Tarihi: 02 Haziran 2023 14:02 - Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2023 14:02

ASGARİ ÜCRET TEMMUZ ARA ZAMMI 2023: Asgari ücret ne kadar olacak?

Bakan Bilgin son dakika asgari ücret zammı 2023 açıklaması: Temmuzda yeni ücreti belirleyeceğiz! Asgari ücrette ara zam gelecek mi, geldi mi ile ilgili Bakan Bilgin'den son dakika açıklama geldi. Aralık ayında komisyonun çalışmaları ile 2023 yılı asgari ücret 8 bin 506 TL olarak belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, canlı yayında ekonomi gündemine yönelik yaptığı değerlendirmede, enflasyonun yüzde 20'lere gerilere düştüğü bir ortam olduğunu belirtti. Kamuda çalışan yaklaşık 700 bin işçinin en düşük maaşının 15 bin TL'ye yükseltilmesi ve memur zammı açıklamasının ardından asgari ücret ara zam hakkında merak edilenleri haberimizde derledik. İşte 2023 asgari ücret ara zammında son dakika gelişmeleri...

ASGARİ ÜCRET TEMMUZ ARA ZAMMI 2023: Asgari ücret ne kadar olacak?
Abone Ol
2023 yılı net asgari ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 8506 TL şeklinde duyurulmuştu. Komisyonun çalışmaları neticesinde yüzde 54,66 zamlanan asgari ücrette ikinci ara zam konusu gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Gerekirse ara dönemde zam yapmaktan geri durmayız' ifadelerini kullandığı ara zam konusu hakkında açıklama yapan Bakan Bilgin, "Bir zam beklemiyorum. Olağanüstü bir durum olursa düşünülebilir. Asgari ücrete ara zam gelmeyecektir." dedi. 
ASGARİ ÜCRET TEMMUZ ARA ZAMMI 2023: Asgari ücret ne kadar olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete temmuz ayında yapılacak zamla ilgili tarihsel bir adım attıklarını ve geliri vergi dışı bıraktıklarını dile getirdi.
"500 DOLAR CİVARINDA OLACAK"

Bakan Bilgin "Asgari ücretten 1,5 yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır." ifadelerini kullandı


ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret ara zam oranları henüz belli olmadı. Asgari ücret tespit komisyonu tarafından yapılan görüşmelerle zam oranları belirlenecek. Brüt ve net asgari ücretin temmuzda açıklanması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM GELECEK Mİ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı bir televizyon programında asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bilgin şunları söyledi.

Asgari ücreti 455-460 dolar arasına çıkararak Türkiye'nin ekonomik gücünü gösterdik. Bir zam beklemiyorum. Olağanüstü bir durum olursa düşünülebilir. Asgari ücrete ara zam gelmeyecektir. Enflasyonun yüzde 20'lere gerilere düştüğü bir ortam var.

BİLGİN'İN DAHA ÖNCEKİ AÇIKLAMASI

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda da ara zam konusu hakkında Bakan Vedat Bilgin, " Burada sayın Cumhurbaşkanımızın desteği var. Asgari ücretlerin üzerindekini de koruyacak politika izliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız 'Önümüzdeki yıl sonunda yüzde 20'leri göreceğiz, endişe etmeyin' dedi. 1 yıl önce savaş, pandemi olacağını biliyor muyduk? Olağanüstü şeyler olmazsa bizi yıl sonuna kadar götürecek asgari ücret belirledik. Olağanüstü şartlarda yeniden müdahale ederiz, geçen sene nasıl Temmuz ayında müdahale ettiğimiz gibi. İhtiyaç olursa geçen sene gibi zam yapılabilir." demişti.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

2022 Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücreti açıkladı. Asgari ücret 2023 yılında 8506 lira oldu. 2023 yılı için uygulanacak asgari ücret brüt 10.008,00 TL, net olarak da 8.506,80 olarak belirlendi. Buna göre; 2022 Ocak ayına göre net asgari ücret artış oranı % 100, 2022 Temmuz ayına göre % 54,66, yıllık ortalama artış oranı ise % 74,43 olarak artış gösterdi.


11 İLDE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Deprem bölgesinde çalışanların gelirinin artırılması ve istihdam teşviki için, brüt asgari ücretin net ücret olarak ödeneceği iddia edildi. Türkiye ekonomisinin yüzde 10'unu oluşturan deprem bölgesindeki 11 ilde meydana gelen hasarlar, sanayi üretimini olumsuz etkilerken deprem sebebiyle işgücünün önemli bölümünün başka illere göç etmesi de üretimi aksattı.

Bölgedeki işverenlerin ise üretime devam edebilecek tesislerin eleman azlığı sebebiyle üretimini aksatmaması için, SGK primlerinin belirli bir süre için SGK yerine işçiye ödenmesi talebinde bulundukları öne sürüldü. Kısa süre içinde yayılan 'asgari ücrete brüt güncellemesi' haberinin ardından konuya ilişkin çalışma başlatıldığı iddiaları da gündemdeki yerini aldı.

Asgari ücret 1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olmak üzere 10.008 lira olarak belirlenmişti. Bundan yüzde 14 SGK primi( 1401 lira), yüzde 1 işsizlik sigortası primi (100 lira) olmak üzere 1501.20 liralık kesinti yapılıyordu. Asgari ücrette brüt formülünün hayata geçirilmesi halinde, deprem bölgesindeki bir asgari ücretlinin eline 10.008 lira geçecek.

İŞLETMELERE 10 YILLIK PRİM DESTEĞİ

Sabah Gazetesi'nin haberine göre Depremde zarar gören fabrikaların yeniden inşası, sanayi bölgelerinin ayağa kaldırılması için acil eylem planı yaşama geçirilirken, çalışma hayatında da yeni tedbirler devreye alınıyor. Bölgedeki istihdam kayıplarını önlemek için de en yüksek teşvikler uygulanacak, işletmelere 10 yıllık prim desteği verilecek, Kurumlar Vergisi yüzde 90 indirimli uygulanacak.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Asgari ücret
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok