Arda 'LinusTheAfro' Barış: "Espor sorumluluk ve emek ister"

Red Bull Player One 2019'da final zamanı yaklaşırken 22 Eylül Pazar günü sahnede olacak Arda 'LinusTheAfro' Barış, Red Bull Player One ve Türkiye'deki espor kültürü hakkında Sporx'e özel bir röportaj verdi.

Türkiye'nin en iyi amatör düellocularının yarıştığı 'Teke Tek' League of Legends turnuvası Red Bull Player One 2019'da final zamanına gelindi. Amatör esporcuların katılımına açık olan ve onlara profesyonel esporcu deneyimi sunan tek etkinlik Red Bull Player One'da 16 düellocu şampiyon olmak için 22 Eylül'de Riot Games Espor Sahnesi'nde karşılaşacak. Final zamanı yaklaşırken 22 Eylül Pazar günü sahnede olacak Arda 'LinusTheAfro' Barış, Red Bull Player One ve Türkiye'deki espor kültürü hakkında Sporx'e konuştu.

Oyun oynamaya nasıl başladın? İlk favori oyunun hangisiydi?

Oyun oynamaya 3 yaşında babamın kucağında Hugo oynayarak başladım. İlk klavye ve fare tutup oyun oynamaya başladığımda 6 yaşındaydım. İlk Hugo oynadığım içim sanırsam favori oyunum o.

Günde kaç saatini yayınlarına ayırıyorsun? Eğitim hayatınla arasında nasıl bir denge kurdun?

Minimum 4 saatimi yayınlara ayırıyorum. Eğitim ve işimi her zaman önceliğim olacak şekilde kendimi programlıyorum. Bu yüzden genelde 2 gün arayla ve hafta sonları yayın açıyorum.

Yayıncı olmayı mı yoksa profesyonel bir espor oyuncusu olmayı mı tercih edersin ?

Bu soru eskiden sorulmuş olsaydı, profesyonel espor oyuncusu olmayı tercih ederdim fakat yaşımdan dolayı yayıncı olmayı daha cazip görüyorum.

Türkiye'de espor kültürü hakkında düşüncelerin neler? Hangi konularda eksiklerimiz var? Red Bull Player One gibi amatörleri destekleyen ve dünya arenasına taşıyan turnuvaların olması ülkemizde esporun gelişmesine katkıda bulunuyor mu?

Esporun eskisi kadar yabancı bakıldığını düşünmüyorum ama hala geride olduğumuz da bir gerçek. Spesifik olarak esporun şu konusunda geri olduğumuzu söyleyemem fakat algı ve esporun sunabilecekleri hakkında insanlar yetersiz bilgiye sahip diyebilirim. Red Bull Player One gibi amatörleri destekleyen ve dünya arenasına taşıyan turnuvalar esporun gelişmesinde kesinlikle katkıda bulunuyor. Biz internet kafelerde bir mousepad için turnuvaya katılırken elimiz ayağımız titrerdi. Bu tür etkinliklerde günümüzde herhangi bir amatör oyuncunun dahi sahne deneyimi yaşayıp, bu heyecanı kendi gözlerinden deneyimleme fırsatı oluyor.

Red Bull Player One turnuvasını ülkemizdeki diğer League Of Legends turnuvalarından ayıran özellik ne? Sen takım olarak mı oynamayı tercih edersin yoksa Player One'daki gibi tek başına mı?

En belirgin özelliği bireysel olması. League of Legends bir takım oyunu olmasına rağmen birebir mekaniğinizi ve becerilerinizi konuşturabileceğiniz bir turnuva olduğunu düşünüyorum. Ben daha çok takım oyuncusu olduğum için takım olarak oynamayı tercih ederdim.

Espora gönül vermiş gençlere ne gibi tavsiyeler verirsin?

Eğer başarılı olmak istiyorlarsa hayatlarının büyük bir bölümünü antrenman yapmaya ayırmaları ve kendi hatalarını fark edebilmeleri gerekiyor. Fakat geleceğe yönelik bir düşünceniz var ise dikkatlice düşünmeliler. Sonuçta buna bir heves olarak başlarsanız ileride sıkıntıya düşebilirsiniz. Espor zevkli ve eğlenceli fakat büyük sorumluluk ve emek de isteyen bir oluşum.

22 Eylül'de seni de sahnede izleyeceğiz, gelenlere bir mesajın var mı?

Sahnenin ve oyunların keyfini çıkarıp etkinlik alanında bolca bizlerle sohbet etmelerini isterim. İzleyiciler kadar biz de onlarla iletişime geçtiğimizde mutlu oluyoruz.

Oyun bitmesin isteyen oyunseverler için 22 Eylül'de Riot Games Espor Sahnesi'nde düzenlenecek Red Bull Player One büyük finalinin biletleri Biletix'te.


Sporx Anasayfasına Dön