Ankara'da cuma namazı kılınacak camiler belli oldu mu?

Ankara'da hangi camiler açılacak, hangi camilerde cuma namazı kılnınacak? sorusu binlerce kişi tarafından google'da aratılıyor. Peki, Camiler ne zaman açılacak, Cuma namazı camide mi kılınacak? İçişleri Bakanlığı'na göre, Ankara'da avlusu olan ve çevresi sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek cemaatle namaz kılmaya müsait olan camilerde cuma namazı belli kurallarla kılınacak.

28 Mayıs 2020 12:51
Ankara'da cuma namazı kılınacak camiler belli oldu mu?
Ankara'da Camiler ne zaman açılacak, hangi camilerde cuma namazı kılınacak? Coronavirüs salgının ülkemizde bir nevi kontrol altına alınmaya başlanması ile beraber milyonlar normalleşme planı çerçevesinde alınacak yeni kararları takip ediyor. Bu kapsamda; gelen son bilgi ise ibadethanelerin açılışı ile ilgili oldu. Son dönemin bir numaralı gündem maddesi olan bu konuyla ilgili olarak detaylar internet üzerinden araştırılmaya başladı. Buna göre; Camiler ne zaman açılacak? İşte binlerce kişinin Cuma günü öncesinde araştırdığı Cuma namazı kılınacak camiler ve tüm detaylar…
ANKARA'DA HANGİ CAMİLERDE CUMA NAMAZI KILINACAK?

Cuma namazları sosyal mesafe kuralına uyularak camilerin içinde değil dışında kılınacak. Bu nedenle avlusu olan ve çevresi sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek cemaatle namaz kılmaya müsait olan camilerde sadece Cuma namazı kılınabilecek. Avlusu olmayan camilerde ise Cuma namazı kılınmayacak.

Şadırvanlar kapalı olacak ve her namaz kılacak kişi kendi seccadesini evinden kendisi getirecek. Ortak seccade kullanımı olmayacak.

CAMİLER NE ZAMAN AÇILACAK, AÇILDI MI?

Sabah'ta yer alan habere göre; İçişleri Bakanlığı, "Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi" hakkında 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgeye göre ise 16 Mart tarihinden itibaren koronavirüs önlemleri kapsamında kapatılan cami ve mescitlerin 29 Mayıs tarihinde açılacağı açıklaması yapıldı.

CAMİLER NE ZAMAN AÇILACAK?

İçişleri Bakanlığı, "Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi" hakkında 81 il valiliğine genelge gönderdi.
Genelgede, yeni tip koronavirüs (Covid- 19) salgınının Türkiye'de yayılmasına engel olmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında, 16 Mart'tan itibaren salgın kontrol altına alınıncaya kadar ülke genelindeki bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit ve cuma namazlarının kılınmasına ara verildiği hatırlatıldı.

Gelinen aşamada, pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısında, cami ve mescitlerin cemaatle ibadete açılmasına yönelik alınacak tedbirlerin değerlendirildiği belirtilen genelgede, Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, 29 Mayıs Cuma günü belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceği kararı alındığı ifade edildi.

"Cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak"

Genelge kapsamında, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için cami ve mescitler açık tutulacak.

Erzincan İl Müftülüğünce Cuma günü camilerin cemaatine kavuşacağı bildirilerek uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendirme yapıldı.
Korona virüs tedbirleri kapsamında cemaate kapanan camiler Cuma günü açılacak. Erzincan İl Müftülüğünce dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında şu bilgilendirme yapıldı.
1. Camilerde abdest alınmayacak evde abdest alınıp gelinecek.(şadırvan, abdest alma yerleri kapalı olacak)

2. Maskesiz camiye girilmeyecek.

3. Herkes kendi seccadesini getirip götürecek.

4. Camilerde belirlenen mesafelerde saf tutulacak.

5. Namaz çıkışlarında kesinlikle tokalaşma olmayacak.

6.Cuma namazı caminin bahçesinde kılınacak camide kılınmayacak.

7. Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek.

8.Öğlen ikindi cemaatle kılınacak diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.

9.Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alan vatandaşlarımız ile hastalık belirtileri taşıyanların evlerinde kalmaları gerekir.

10.Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, hutbe okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacaktır.

11.Camilerde ortak kullanıma açık olan rahle, tespih, ayakkabı çekeceği kullanılmayacak.

Daha fazla göster
yukarı ok