Ahmet Ağaoğlu: "Yusuf Yazıcı'dan gelen para Bankalar Birliği'ne gitti"

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu kulübün olağan mali genel kurulunda açıklamalarda bulundu. Ağaoğlu, yaptığı konuşmasında Fransa Ligue 1 ekiplerinden Lille'e 17 milyon euro karşılığında transfer olan Yusuf Yazıcı'dan gelen paranın Bankalar Birliği'ne gittiğini açıkladı..

Haber; Takvim
Ahmet Ağaoğlu: 'Yusuf Yazıcı'dan gelen para Bankalar Birliği'ne gitti'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
30 Kasım 2019 12:42
Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, kulübün tarihindeki en önemli sponsorluk ve reklam gelirlerini elde ettiğini belirterek, ticari ürün satışlarında da 2017-2018 sezonu ile kıyaslandığında yüzde 350'ye varan artışın söz konusu olduğunu söyledi.

Bordo-mavili kulübün olağan mali genel kurulu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Kulüp başkanı Ağaoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu genel kurula, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, eski başkanlardan Mustafa Günaydın ve Atay Aktuğ, kulübün kurucu üyelerinden Nizamettin Algan ve üyeler katıldı.

Genel kurul, Ali Sürmen başkanlığında genel kurul divanının oluşturulmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Trabzonspor Kulübü Genel Müdürü Sinan Zengin, idari ve mali raporlar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Zengin, kulübün konsolide net borcunun 31 Ekim 2019 tarihi itibarıyla 828,9 milyon lira olduğunu belirtti.

Kulübün geçen yılki konsolide net borcunun 987,7 milyon lira olduğunu anımsatan Zengin, bir yıl içinde borcun yaklaşık 160 milyon lira azaldığına dikkati çekti.

"Çok ciddi bir nakit girdisi sağladık"

Bordo-mavili kulübün başkanı Ahmet Ağaoğlu, genel kurul üyelerine seslendi.

Ağaoğlu, Bankalar Birliğinin kulüplerin borçlarını yeniden yapılandırmasının kamuoyunda bir anlamda yeniden borçlanma gibi algılandığına işaret ederek, "Bu yeniden borçlanma değil, futbol ailesine var olan borçların yeniden yapılandırılarak bir takvim çerçevesinde ödenebilirlik imkanları dahilinde programlanmasından başka bir şey değildi." dedi.

Anlaşmanın kulüplerin gelir-gider dengeleri göz önünde bulundurularak yapıldığı için kulüplere borçlarıyla karşılaştırmalı olarak da harcama için gelirlerin ancak belirli bir bölümünü serbest bıraktığını dile getiren Ağaoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Bizim gelir ve gider dengemiz göz önünde bulundurulduğu zaman 1'e 5, yani gelirimizin 5 katı borcumuz vardı. Dolayısıyla lisans talimatı uyarınca en alt limitten bize harcama yetkisi verildi veya harcama hakkı tanındı. Bu da ilk etapta 88-89 milyon lira gibi bir rakamdı yani anlamı şuydu oluşturacağınız profesyonel futbol kadrosunun gideri yıllık olarak 89 milyon lira. Ancak gelir arttıkça, içeriye nakit, para girdikçe bu oran (borç ödemeye de gittiği için bir bölümü) daha sonra yukarılara doğru çıkmaya başladı. Bunu da şu ana kadar başarabilen tek kulüp biz olduk. Yaptığımız sponsorluk anlaşmaları, seyirci sayısındaki ve gelirindeki artış, ürün satışlarındaki artış ve futbolcu satışlarından elde etmiş olduğumuz gelirlerle içeriye çok ciddi bir nakit girdisi sağladık. Bu nakit girdisi oranında belirli bir bölümüyle borç kapandı ve dolayısıyla bütçe lehine değiştiği için harcama limitlerimiz de yukarıya doğru çıkmaya başladı. Tahmin ediyorum ki 89 milyon liradan bugün itibariyle 145 veya 150 milyon liraya çıkmış olması lazım. 31 Haziran tarihi itibarıyla da Bankalar Birliği ile bu anlaşmayı imzalayan ilk kulüp olduk biz."

Ağaoğlu, reklam sponsorluk ve ticari ürün gelirleri ile ilgili çok hummalı bir çalışma içerisine girdiklerini vurgulayarak, "Herhalde son 10 yıllık tarihimizdeki en önemli sponsorluk ve reklam gelirlerini elde ettik. Aynı şekilde ticari ürün satışlarında da bugün gelmiş olduğumuz noktada 2017-2018 ile kıyaslandığı zaman neredeyse yüzde 350'ye varan artış söz konusu. Kombine satışları, seyirci hasılatı aynı şekilde, dolayısıyla Bankalar Birliği bu toplantıyı yapıp da bunu kulüplere deklere ettiği zaman biz zaten altı aylık yol almış durumdaydık." diye konuştu.

Başkan Ağaoğlu, anlaşma gereği kulübün borçlarının Türk lirasına çevrilerek yapılandırıldığını, şu anda Trabzonspor Kulübünün bankalara yabancı para cinsinden borcu bulunmadığını söyledi.

Yeniden borçlanma olmadığını yineleyen Ağaoğlu, "Yani 210 milyon lira futbol ailesine olan borcumuzu banka kapattı. Borç, futbol ailesinden bankaya transfer oldu, borç miktarında bir artış yok. Bizim bütçeden almış olduğumuz onayın dışında fazla bir borçlanma yok. Futbol ailesine olan borç 885 milyon lira ile biz yeniden yapılandırmayı imzaladık." açıklamasını yaptı.

"Bir kuruş paranın bir tarafa kaçma şansı yok"

Ağaoğlu, Yusuf Yazıcı'nın transferinden sonra yerel basında, "Yusuf Yazıcı'dan gelecek her kuruşun takipçisi olacağız" şeklinde yazılar yer aldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Zahmet etmenize gerek yok çünkü o paranın takipçisi Bankalar Birliği. O paranın hiçbir şekilde Trabzonspor Kulübünün kasasına veya farklı yerlere gitmesi mümkün değil. İster futbolcu satışından olsun, ister seyirci hasılatı olsun, ister ürün satışından olsun hiçbir kuruşun bir tarafa kaçma şansı yok, Bankalar Birliğine gidiyor. Bu noktaya gelmesi hoş mu? Hiç hoş, şık değil. Nasıl ki bir devletin bütçesinin IMF tarafından kontrol edilmesi o devletin ekonomisi ve ekonomik prestiji açısından hoş bir şey değilse, aynı şekilde bir kulübün bütçesinin de Bankalar Birliği ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kontrol edilmesi hiç hoş değil. Ama bu noktaya biz getirdik, bunun suçlusu biziz. Onun için kimseyi de suçlamaya hakkımız yok. Eğer o yeniden yapılandırma olmasaydı, futbol ailesine 210 milyon lira borcumuz vardı. Bir, UEFA kupalarından men cezası almıştık, UEFA kupalarına katılamayacaktık. İki, 32 tane bekleyen dosyamız vardı UEFA'da, ardından transfer yasağı ve puan silme cezası gelecekti. Oyuncuların 6 aydır ödenmemiş maaşları vardı bunun karşılığında çekecekleri ihtarla beraber bütün oyuncuların serbest kalma riski vardı. Konu bu noktaya gelmişti yani içinden çıkılmaz bir noktaya gelmişti. Onun için pek şık değil, hoş değil, prestijli değil ama yeniden yapılandırma sadece Trabzonspor açısından değil, Türk futbolunun selameti açısından, kendi kendini mali disiplinin içerisine sokamayan kulüpleri disipline eden bir uygulama belki de Türk futbol tarihindeki dönüm noktalarından birisiydi."

"Lisans talimatının ciddi şekilde takipçisi olacağız"

TFF'nin lisans talimatını ocak ayında yürürlüğe koymasını beklediklerini belirten Ağaoğlu, "Bu lisans talimatının bir şekilde, sebebi ne olursa olsun, bir yıl daha ertelenmesi adaletsizliğin ve haksız rekabetin önünün açılmasına vesile olur. Buna da hiçbir şekilde müsaade etmeyiz. Lisans talimatının ciddi şekilde takipçisi olacağız çünkü bu bir anlamda haksız rekabetin ve adaletsizliğin önünü açan bir davranış şekli, uygulama olacağı için burada sadece sahada mücadele değil, eğer böyle bir şey söz konusu olacak olursa da aynı şekilde masada da federasyonda da mücadelemizi sürdüreceğiz." ifadeleri kullandı.

Ağaoğlu, yönetim olarak, ekonominin ve sporun doğrularını ortaya koymaya çalıştıklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekonominin doğrularını yaparken 5 ana kalem altında ifade ettiğim gibi kulübün gelirlerin artırarak ama kulübün gelirleri doğrultusunda da giderlerini azaltarak bugün bu noktaya geldik. Kulüp tarihinde son 10 yıl içerisinde ilk defa geçtiğimiz çeyrek içerisinde borsada Trabzonspor Kulübü 106 milyon lira kar açıkladı. Dün itibarıyla Trabzonspor Kulübünün İMKB'deki piyasa değeri bir önceki yıla kıyasladığımız zaman yüzde 350 oranında bir artış göstererek 490 milyon lira gibi bir değere ulaştı."

Türkiye'de futbol ile alakalı hemen hemen herkesin övgüyle bahsettiği rakamları yakaladıklarının altını çizen Ağaoğlu, Trabzonspor'un, Türkiye genelinde yüzde 9 artan seyirci ortalamasını yüzde 25 arttırdığını söyledi.

Ağaoğlu, seçimli genel kurulda, "Yapacağımız her çalışmayla Türk futboluna örnek olmaya devam edeceğiz." dediğini anımsatarak, "Çünkü bu kulübe yakışan o. Bu kulüp bizi bu terbiye ile yetiştirdi. Trabzonspor Kulübü, Türk futboluna yol gösterici oldu, önder oldu ve Trabzonspor sayesinde biz bu ülkede, en azından bu ülkenin spor aleminde her zaman başımız dik dolaştık. Bizden sonra gelecek olan nesillere de böyle bir borcumuz var bizim. Trabzonspor Kulübü örnek ve lider olmak zorunda." değerlendirmesinde bulundu.Tümü
TÜMÜ