X

ABD'den Milli Takım'a vize engeli! Skandal karar

8-10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Dünya Oyunlarına 9 karatecimiz kota aldı, ancak gidemiyorlar. Çünkü; konsolosluk, altı ay önce başvuru yapan Karate Federasyonuna bir yıl sonrasına (2023 Temmuz) randevu verdi. Araya Bakanlıklar, TMOK bile girdi, ama sonuç değişmedi.

Haber; Milliyet, Fotoğraf; AA
Abone Ol
ABD'den Milli Takım'a vize engeli! Skandal karar
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
01 Temmuz 2022 10:26
ABD'nin Birmingham kentinde 8-10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Dünya Oyunları gibi önemli bir organizasyona 9 milli karatecimiz kota almasına rağmen katılamayacak.

Milliyet'ten Erkan Ayraç'ın haberine göreİstanbul Amerikan Konsolosluğunun tarihi skandalının ardından birçok önemli başarıya imza atan sporcularımızın bütün emekleri heba oldu. Gelecek hafta başlayacak oyunlar için Karate Federasyonu, istenilen belgeleri hazırlayıp başvuru yapmasına rağmen tam bir yıl sonraya vize randevusu verildi.

TARİH ÖNE ÇEKİLMEDİ

Bu gelişmenin ardından federasyon yetkilileri pes etmedi. Ancak durumun aciliyeti ve önemi defalarca Amerikan makamlarına iletilmesine rağmen randevu tarihi değişmedi. Ardından bu durum Dışişleri Bakanlığı'na, Gençlik ve Spor Bakanlığına, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine ile Dünya Oyunları Organizasyon Komitesine bildirildi. Onlardan alınan yazılar olmasına rağmen Amerikan Konsolosluğu 'Vize randevu tarihini öne çekemeyeceklerini' içeren bir cevap alınanca her şey sonuçsuz kaldı.

'EMEKLERİ HEBA OLDU'

Karate Federasyonu Başkanı Aslan Adib Uğuz da konuyla alakalı Milliyet'e özel açıklamalarda bulundu. 'Bu tavır, federasyona ya da sporculara değil devletimize yapıldı' diyen Uğuz, "Vize için özel bir şirket aracılığıyla istenen bütün evrakları, gerek harçları tam altı ay öncesinde tamamladık ve başvurumuzu yaptık. Buna rağmen tam bir sene sonrasına randevu verildi. Randevu tarihinde belki vize alabiliriz, fakat sporcularımız bu büyük organizasyona gidemeyecek" diye konuştu.

'9 SPORCUMUZ GİDECEKTİK'

Bunun davetin ötesinde kota alınarak yapılan bir organizasyon olduğuna vurgu yapan Uğuz, "En çok sporcu gönderen ülkelerin birisi olacaktık. Her şeye rağmen oyuncularımızın emekleri, aldığı dereceler hiçe sayıldı" diye konuştu. Gelecek oyunlara gidip gitmeyecekleri sorusuna ise Uğuz, "Önce takvimimize bakarız. O tarihte daha önemli bir organizasyon varsa tabii ki onu seçeriz. Önemli olan bu oyunlara gitmekti. Ancak sporcularımızın emekleri çalındı" cevabını verdi.

TARİH YAZMIŞLARDI

Aslında karate branşı son dönemde büyük bir patlama yapmıştı. Önce Avrupa Şampiyonası'nda 11 madalya alınarak kırılan rekor ve son olarak Cezayir'in ev sahipliğinde devam eden 19. Akdeniz Oyunları'nda sporcularımızın 5 kez kürsüye çıkması, Dünya Oyunları'ndaki yeni gelecek başarıların kanıtıydı.

Özellikle Cezayir'de altın madalya kazanan Eray Şamdan ve bronzu boynuna takan Meltem Hocaoğlu Akyol eğer vizelerini alabilselerdi, ABD'de de tatamiye moralli çıkacaklardı.

SPORCU DEĞİL, SIRADAN BİRİSİ

Aslında İstanbul Amerikan Konsolosluğunun uyguladığı bu prosedür her randevu talebinde bulunanla aynı. Türkiye'den herhangi bir kişi de aynı başvuruyu yapsa alacağı cevap aynı olacak, yani bir yıl sonrasına gün verilecek. Ancak bu başvuruyu yapanlar milli sporcuydu, aynı zamanda bakanlıktan, TMOK'tan, organizasyonları düzenleyen yetkililerden yazılar alınmasına rağmen hiçbir şey fayda etmedi, milli sporculara sıradan bir kişi öneminde davranıldı.

Dünya ve Avrupa Şampiyonaları'nda dereceleri bulunan, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda da bronz madalya kazanan Ali Sofuoğlu organizasyona kota alan sporcularımızdan biriydi. 

TKF'DEN AÇIKLAMA GELDİ!

Federasyondan yapılan açıklamada, 8-10 Temmuz 2022 ABD'nin Birmingham kentinde yapılacak müsabakalara katılmak için gerekli girişimlerin başlatıldığı belirtilerek, "Kafilemizin ihtiyaç duyduğu vize için yaklaşık 6 ay öncesinden bakanlığımızın referans listesinde olan bir firma ile işlemler başlatılmıştır. İstenilen belge ve bilgiler zamanında hazır edilerek profesyonel destek aldığımız firma aracılığı ile İstanbul Amerikan Konsolosluğu'ndan vize randevusu talep edilmiştir. Durumun aciliyeti ve önemi defalarca Amerikan makamlarına iletilmesine rağmen kafilemize vize görüşme tarihi oyunlardan tam 1 yıl sonra Temmuz 2023 yılı olarak bildirilmiştir." denildi.

Gelişen bu durumun Dışişleri Bakanlığına, Gençlik ve Spor Bakanlığına, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesine, Dünya Karate Federasyonuna ve Dünya Oyunları Organizasyon Komitesine bildirildiği ve konu hakkında destek talep edildiği vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi:

"Bahsi geçen tüm bu makamların girişimine rağmen Amerikan Konsolosluğu 'vize randevu tarihini öne çekemeyeceklerini ve yapacak bir şeyleri olmadığını' içeren anlamını spor kamuoyuna bıraktığımız bir cevapla dönüş yapmıştır. Türkiye Karate Federasyonunun tüzel kişiliği ile alakası olmadan, ülkemizin uluslararası arenada prestijini sarsmaya yönelik bir hareket olduğunu düşündüğümüz bu uygunsuz davranışı gündemde tutmanın, bu planları yapıp ondan medet umanları desteklemek anlamına geleceğini bildiğimizden bu konuyla spor camiamızda gündem oluşturma yoluna gidilmemiştir. Müsabakalara katılmak istememize rağmen ülkemizin prestiji ve menfaatleri söz konusu olduğunda bu tarz oyunların gözümüzde hiçbir anlam ifade etmeyeceğini ve belirtilen sebeplerle sporcularımızın Dünya Oyunları'na katılmayacağı hususunu değerli camia ve spor kamuoyuyla paylaşırız."

SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
 Reklam 
TÜMÜ