Tarihi çıkarma!

2012 Londra Olimpiyatları'na gidecek sporcular için verdiği iftar yemeğinde açıklamalarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, olimpiyatlara tarihi nitelikte bir çıkarma yapıldığını söyledi.

Haber; DHA
Abone Ol
Tarihi çıkarma!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
21 Temmuz 2012 23:34
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''İnşallah, tarihimizdeki en fazla sporcuyla, en fazla branşta katıldığımız 2012 Oyunlarında, tarihimizdeki en fazla madalyayı da alarak döneriz'' dedi.

Erdoğan, Londra Olimpiyatları'na gidecek sporculara Dolmabahçe Sarayı'ndaki Hasbahçe'de iftar yemeği verdi.

Yemeğin ardından konuşan Erdoğan, sözlerine, ''Londra 2012 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunlarına katılacak ekibimizin, şimdiden, iftar yemeğinde bir araya gelmek suretiyle çıkacakları yolculuğun madalyalarla dolu olmasını temenni ediyorum. Bu yolculuğunuzun kutlu olmasını, bu yolculuğunuzun ülkemiz için yeni bir dönüşüm olmasını Allah'tan temenni ediyorum'' diyerek başladı.

Ramazanın, Türkiye ve millet için de barışa vesile olmasını dileyen Erdoğan, ''Dün başlayan ramazan, ülkemizde ve dünyada gerçekten çok farklı bir atmosferin oluşmasını sağladı. Ramazanın, tüm dünyada, kardeşliği, dostluğu, dayanışma ve paylaşmayı daha da pekiştirmesini temenni ediyorum. Özellikle bölgemizde, coğrafyamızda devam eden çatışmaların, savaşların, açlık ve yoksulluğun, ramazan hürmetine, kalıcı olarak dinmesini; ramazanda ve Ramazan Bayramı'nda insanlığın kucaklaşmasını ve bu kucaklaşmanın ebediyen devam etmesini diliyorum'' diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye olarak, 2012 Olimpiyat Oyunları'na gerçekten ''tarihi nitelikte bir çıkarma'' yapıldığını belirterek, hükümet olarak, spora, sporun altyapısına ve sporcuya yapılan büyük yatırımların bir sonucu olarak, bu yıl, olimpiyat oyunlarına 181 sporcunun katıldığını söyledi.

Londra 2012 Olimpiyat Oyunları'na, 66 bayan ve 48 erkek olmak üzere toplam 114 sporcunun katılacağını, bunun ülke için gururlanma vesilesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, paralimpik oyunlara ise 21'i bayan, 46'sı erkek toplam 67 sporcunun katılacağını, olimpiyat oyunları ve paralimpik oyunlara, toplamda 87'si kadın, 94'ü erkek 181 sporcu ile tarihin en yüksek sporcu sayısıyla katılındığını bildirdi.

Erdoğan, bunun, 1936'dan bu yana değerlendirildiğinde, ulaşılan en yüksek rakam olduğuna işaret ederek, yine bu yıl, ülke tarihindeki en fazla spor branşına katılma fırsatı yakalandığını ve olimpiyat oyunlarına 16 farklı branşta, paralimpik oyunlarda ise 10 farklı branşta yarışılacağını kaydetti.

Londra 2012 Olimpiyat Oyunları'na tarihteki en fazla kadın sporcu ile katılındığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu da Türkiye'nin özellikle İslam dünyasındaki farklılığını ortaya koyması bakımından çok çok önemli. 2008 olimpiyatlarına 20 kadın sporcumuz katılmıştı; bu yıl 3 kattan fazla artışla 66 kadın sporcumuz katılıyor.

Paralimpik oyunlarda ise 2008'de 8 kadın sporcumuz vardı, bu yıl 21 kadın sporcumuz var. 2012 Olimpiyatları'nın bizim için başka tarihi özellikleri de var. Tarihimizde ilk kez, olimpiyat elemelerinde başarılı olan 2 takımla -bundan dolayı sizleri defaetle kutluyorum- gerek voleybolda ve gerek basketbolda kadın milli takımlarımızla olimpiyatlara katılıyoruz. Bu bizim için ayrı gurur vesilesi. Temennim odur ki, inşallah iki takımımız da olimpiyatlardan madalya ile dönsünler ve bu,
yeni kuşaklar için ablalarının öncü olması sebebiyle, okullarımıza aynı şekilde yansısın ve yeni bir dönüşümün de başlamasına vesile olsun.

Yine, tarihimizde ilk defa, 10 olimpik, 3 paralimpik olmak üzere toplamda 13 hakemimiz de ülkemizi temsil edecek ve orada karşılaşmaları yönetecekler.''

-''Azmedeceğiz, çalışacağız ve bunu da başaracağız''-

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, 1936'dan itibaren, olimpiyat oyunlarında çok fazla başarı gösteremediğini ifade ederek, 1936-2008 arasındaki 13 olimpiyat oyununda bugüne kadar 36 altın, 23 gümüş ve 22 bronz madalya kazanıldığını anlattı.

Bu alanda efsanevi sporculara değinen Erdoğan, ''Yaşar Erkan, Nasuh Akar, Gazanfer Bilge, Celal Atik, Yaşar Doğu, Mustafa Dağıstanlı, Naim Süleymanoğlu, Hamza Yerlikaya, Mehmet Akif Prim, Halil Mutlu, Nurcan Taylan, Ramazan Şahin ve diğer tüm altın madalya kazanan sporcularımıza bir kez daha şükranlarımızı ifade ediyorum. Paralimpik oyunlarda 2004 yılında Korhan Yamaç ve 2008 yılında Gizem Girişmen altın madalya, 2008'de de Neslihan Kavas bronz madalya kazanmışlardı; onlara da milletçe şükranlarımızı sunuyorum'' diye konuştu.

Erdoğan, ''İnşallah, tarihimizdeki en fazla sporcuyla, en fazla branşta katıldığımız 2012 Oyunlarında, tarihimizdeki en fazla madalyayı da alarak döneriz. Çünkü bu madalyaları bir olimpiyatta alan ülkeler var, malum. Biz ise 36'dan bu yana bu noktadayız. Bunları yakalar mıyız- Azmedersek, bu millet, bu milletin evlatları, bunu da yakalar. Ama azmedeceğiz, çalışacağız ve bunu da başaracağız'' dedi.

-''Londra'da kazanacağınız başarı...''-

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nın Türkiye için çok önemli anlamları olduğunun altını çizen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Sizlerin, Londra'da kazanacağınız başarı, Türkiye'nin 2020 Olimpiyat Oyunlarına -inşallah ev sahibi olacağız- ev sahipliği sürecine gerçekten çok büyük katkı sağlayacaktır. İstanbul 2020 için hükümet olarak çok büyük lobi ve diplomasi faaliyeti içerisindeyiz. Gerek başkan, gerekse diğer görevli arkadaşlarım bu konuda ellerinden gelen gayreti gösteriyor. Bizler de altyapı olarak diğer ülkelerle mukayese edilmeyecek bir noktaya bunu ulaştıracağız. Ve dünyanın adeta 2 kıtayı birleştirmesinin yanında bir kesişme noktası olan, medeniyetlerin buluşma noktası olan bu şehir, artık olimpiyat düzenlemeyi hak etmiştir. Bu tartışılmaz. Bunu tabii, Londra'da da başkanla oturacağız tekrar konuşacağız. Gerekli garantiler neyse, bu garantilerin hepsini bizzat yazılı olarak kendilerine gönderdim, verdim. Burada, geldiler, gördüler bu güzellikleri yakından müşahede ettiler.''

2020 Olimpiyat Oyunları için 6 aday şehir olduğunu hatırlatan Erdoğan, Roma'nın ekonomik sıkıntılar nedeniyle adaylıktan çekildiğini, Bakü ve Katar'ın adaylık statüsü kazanamadığını dile getirdi.

Erdoğan, şu anda İstanbul'un 2020 Olimpiyatları için Madrid ve Tokyo ile yarıştığını belirterek, ''Belki Madrid çekilebilir belli olmaz, onlarda da durum malum'' dedi.

7 Eylül'de Arjantin'de yapılacak oylama ile kazanan şehrin dünyaya ilan edileceğine değinen Erdoğan, ''Bunu kazanmamız halinde, 2013'ten itibaren 2020'ye yönelik tabii bütün altyapıyı da en ideal şekilde eksiklerimizi gidererek hazırlayacağız'' diye konuştu.

-''Her şeyiyle zenginleşen bir İstanbul...''-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2023 hedeflerine değinirken, şöyle dedi:

''Bu büyük hedeflere ulaşabilmek için tüm kurumlarımızla çok yoğun gayret içerisindeyiz. 2020 Olimpiyat Oyunları'nı Türkiye'ye kazandırdığımız takdirde, 2023'teki 100'üncü yıl kutlamalarını da taçlandırmış olacağız. Açıkçası, son 9,5 yıl içinde, her biri mini bir olimpiyat olan 600'den fazla spor organizasyonuna başarıyla ev sahipliği yaptık.

Şu anda buraya gelip denetimi yapanlar filan sadece şu Boğaz'da yapılacak 3 karşılıklı geçişi bilmiyorlar. Kendilerine bunları söyledik. Bakın dedik, önümüzdeki 29 Ekim'de burada bir raylı sistem kuracağız, açılışını yapacağız. 2014'te onun biraz daha güneyinde Kız Kulesi'nin hemen alt tarafında çift katlı bir tünel de orada yapıyoruz. Şu anda şu denizin altında, boğazın altında çalışılıyor. Öbür taraftan 2 yıl içerisinde de üçüncü boğaz köprümüzü bitireceğiz. Bunlar adeta Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan 5 tane önemli hat. Bunlarla birlikte tabii İstanbul çok zenginleşiyor, kapalı spor salonlarıyla zenginleşiyor, bütün statlarıyla aynı şekilde zenginleşiyor ve yüzme havuzlarıyla vesaire her şeyiyle zenginleşen bir İstanbul.

İzmir'de, Erzurum'da Üniversiad'ı, Trabzon'da Karadeniz Oyunları'nı, Havacılık Şenliği'ni, daha birçok ulusal ve uluslararası spor karşılaşmasını başarıyla gerçekleştirdik. Artık bunlarda ciddi bir deneyimi olan, ki şimdi 2013'te de Mersin'de Akdeniz Oyunları'nı gerçekleştireceğiz. Bunun için de yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bize bu noktada, yarışmak veya netice almak zor bir iş değil. Biz adımı attık mı projelerin hepsini gerçekleştiririz. 2014'te Basketbol Kadınlar Dünya Şampiyonası'na ev sahipliği yapacağız. Bunlara paralel olarak, spora ve sporcuya çok büyük yatırımlar gerçekleştirdik. gerçekleştirmeye devam edeceğiz.''

Gençlik ve spor faaliyetlerine bütçeden ayrılan payın, 9,5 yıl içinde yüzde 7 bin 10 artırıldığına dikkati çeken Erdoğan, 9,5 yılda sporcu sayısının 10 kat artırıldığını, spor kulübü sayısının 6 binden 11 bin 77'ye çıkarıldığını, 28 ilde yüzme havuzu yapıldığını, 152 yeni spor tesisi inşa edildiğini ve 18 şehre şimdi stadyum kazandırıldığını anlattı.

-''Bunlar teşviktir''-

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin 2020 Olimpiyat Oyunları'na başarıyla ev sahipliği yapacak güce, imkana ve altyapıya ziyadesiyle sahip olduğunu ifade ederek, ''Siz değerli sporcularımızın ve hakemlerimizin, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda göstereceğiniz başarı, İstanbul 2020 yolunda bizim elimizi çok ciddi şekilde güçlendirecektir. Sizler, Londra'da, bir yandan ülkeniz, bir yandan arkanızdaki milletiniz için yarışırken, aynı zamanda 2020'nin de yolunu orada yapacak, kilidini orada açacaksınız'' diye konuştu.

Londra'ya gidecek sporcular için şimdiden bazı adımları attıklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

''Tabii bunlar banka hesaplarınıza yatmış olan Cumhuriyet altınlarıdır. Biraz sonra bunların çeklerini de ayrıca burada açıklayacağım. Bununla birlikte ayrıca oradan derecelerle dönerseniz, bu da bize ayrı mutluluk kazandıracaktır. Bunlar teşviktir. İnşallah bu teşvik, daha farklı neticelere dönecektir. Çünkü bizim size inancımız var. Ben de inanıyorum ki, sizler göğsünüzde taşıdığınız şu ay yıldıza en güzel şekilde, şu ana kadar layık oldunuz, bundan sonra da layık olacaksınız. Ve inanıyorum ki, bayrağımızı orada göndere çektireceksiniz, orada İstiklal Marşımızı inşallah sizler okutacaksınız ve bütün dünyaya bunu dinleteceksiniz. Onun için bunun bedeli olmaz. Bunun farkındayız. Bunun bedeli, sizleri tabii sürekli tarih hayırla yad edecektir, tarih alkışlayacaktır, gelecek kuşaklar alkışlayacaktır. Bu bakımdan biz sizleri şimdiden alkışlıyoruz. Sizleri yolcu ederken, hayır dualarıyla yolcu ediyoruz. Böyle bir anlamlı günde yolcu ediyoruz.''

Olimpiyatların ilk 3 gününde kendisinin de bulunacağını dile getiren Erdoğan, İngiltere Başbakanı ile birlikte Türkiye-Angola basketbol kadınlar maçını izleyeceklerini, fırsat bulması halinde de bazı müsabakaları seyredeceğini söyledi.

-İstanbul 2020 logosu-

Daha sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sporculara 60'ar Cumhuriyet altını ve antrenörlere 30'ar Cumhuriyet altını karşılığında sembolik çeklerini sunarken, ''İnşallah bu, Londra'dan gelecek altınların aynı zamanda habercisidir'' dedi.

Sporculara, kendisinin imzası bulunan iPad de hediye eden Erdoğan, ayrıca 2020 İstanbul Olimpiyatları logosunu da tanıttı.

Olimpiyatlara katılacak sporculara 60'ar Cumhuriyet altını, antrenörlere 30'ar Cumhuriyet altını olmak üzere, toplam 9 milyon TL değerinde 14 bin 142 adet Cumhuriyet altını karşılığı sembolik çek dağıtıldı.

-Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç-

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da kafilede 114 olimpik, 67 paralimpik, 181 sporcu bulunduğunu kaydederek, bir önceki olimpiyatlara göre 2 katın üzerinde artış olduğunu söyledi.

Kılıç, ''Bunun, başarılarına da yansıyacağına kanaatimiz tamdır'' dedi.

181 sporcunun yer aldığı yemeğe, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Milletvekili Hakan Şükür, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan ve Hamza Yerlikaya da katıldı.

SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
TÜMÜ