27 Haziran YKS saat kaçta? (Saat kaçta, ne kadar sürüyor, dua)

27 Haziran YKS saat kaçta, YKS ne kadar sürüyor, YKS için dua, sınav öncesi dua konularında yapılan adımlar öğrenciler için önem taşıyor. Bunun için yapılacak çeşitli araştırmalarda YKS ne kadar sürüyor, YKS sınav için dua, YKS saat kaçta gibi ifadelerin önemi büyüktür. Bu yüzden sınav öncesi kalem, kağıt, kalemtraş, silgi, sinav gözetmeni haricinde dikkat edilmesi gerekenleri öğrenciler kontrol ederek sınıflarına giriyor. Detaylar için haberimizin devamını okuyabilirsiniz...

27 Haziran 2020 08:06
27 Haziran YKS saat kaçta? (Saat kaçta, ne kadar sürüyor, dua)
27 ve 28 Haziran'da yapılan YKS'nin heyecanı artarak devam ediyor. ÖSYM'nin bu hafta içerisinde YKS sınav yerlerinin açıklaması bekleniyor. Öte yandan sınava girecek öğrencilerin yanlarına mutlaka maske almaları gerekiyor. Aynı şekilde YKS giriş belgesi de oldukça önemli.
2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu, sınav tarihleri ve Yükseköğretim Kurulunun 2020-YKS'ye ilişkin aldığı kararlar doğrultusunda güncellenerek https://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır.

YKS SAAT KAÇTA?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) 27 Haziran Cumartesi saat:10:15

Alan Yeterlilik Testi (AYT) 28 Haziran Pazar saat: 10:15

Yabancı Dil Testi (YDT) 28 Haziran Pazar saat: 15:45

YKS NE KADAR SÜRÜYOR?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) 27 Haziran Cumartesi günü saat 10.15'te başlayacak Sınav toplam 165 dakika sürecek.
İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) 28 Haziran Pazar günü saat 10.15'te başlayacak. Sınav için öğrencilere toplam 180 dakika verilecek.
Üniversite sınavının son oturumu olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise 28 Haziran saat 15.45'te başlayacak adaylara sınav süresi olarak 120 dakika verilecek.SINAV ÖNCESİ DUA, SINAV STRESİ İÇİN DUA, ZİHİN AÇIKLIĞI DUASI

"Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve'c'al li min ledünke sultânen nasîrâ." (10 Kere) (İsra suresi 80. ayet)

ANLAMI: "Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle."

"Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli " (10 Kere)

ANLAMI: "Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle."

– Sınav başlayınca da şu dua okunur:

"Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû." (10 kere)

ANLAMI:"Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum."

-Sınavda unutkanlığa karşı edilecek dua

Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ." On dokuz defa okunacak.

– Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur'an-ı kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.

"Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr"ANLAMI:"Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır"

– "Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari."

ANLAMI: Allah'ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah'ım beni kendi başıma bırakma.(Tirmizi,De'avat,90)

– Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi's salihin.Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü'l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız, Ya Rakib, Ya Nasır, Ya Allah. Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi'l hayr. (Sınava girmeden önce 3,5,7 defa okunur)

Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya Allah. Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir.

YKS ADAY İŞLEMLERİ, SINAV YERİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Daha fazla göster
yukarı ok