•  
  'Serdar'ınki penaltı değil Neto'nun%100 penaltı'
 •  
  Ve derbiden sonra Çakır için REKOR kıran o kare
 •  
  "Yan hakem gördü ve kesin PENALTIYDI ama"
 •  
  Belhanda "penaltı" dedi, Cüneyt Çakır "KIRMIZI"
 •  
  Rıdvan Dilmen'den olay; Gol verilmedi ve kırmızı
GalatasarayGöztepeAkhisarsporKayserisporBaşakşehirFenerbahçeBeşiktaşBursasporSivassporAytemiz AlanyasporMalatyasporAntalyasporTrabzonsporKasımpaşaKarabüksporGençlerbirliğiKonyasporOsmanlıspor

Sporda şiddetin önüne nasıl geçilecek?

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener sporda şiddeti bitirebilmek için bu suçları işleyen kişilerin cezalandırılmasında çok önemli eksikliklerin olduğunu söyledi.

Kaynak: AA
 •  
Sporda şiddetin önüne nasıl geçilecek?
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
22 Aralık 2010 13:59
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Sporda Şiddet ve Düzensizlik ile ilgili yeni yasa tasarı hakkında medya kuruluşlarının genel yayın yönetmenleri ve spor müdürlerine yönelik İstanbul'da yaptığı bilgilendirme toplantısı sona erdi. Four Seasons Bosphorus Otel'de yapılan toplantıya, TFF Başkanı Mahmut Özgener, 1. Başkan Vekili Lutfi Arıboğan, 2. Başkan Vekili Servet Yardımcı, yönetim kurulu üyeleri Yunus Egemenoğlu ve Levent Kızıl, Anadolu Ajansı Spor Müdürü Soner Sayımlar ve diğer medya kuruluşlarından bazı genel yayın yönetmenleri ve spor müdürleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mahmut Özgener, sporda şiddet ve düzensizlik konusunda geçen yılın ekim ayında başlayan süreçte, bugüne kadar gelinen noktayı paylaşmak ve medyanın desteğini arkalarında hissetmek için bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi.

Sporda şiddeti bitirebilmek için bu suçları işleyen kişilerin cezalandırılmasında çok önemli eksikliklerin olduğunu inandıklarını vurgulayan Özgener, ''TFF olarak ancak futbol ailesinin içinde olanlara ceza verebiliyoruz. Eylemde bulunanlara, bu şiddeti yaratanlara ceza veremiyoruz. Bu kişilerin bu eylemleri her yıl daha fazla artan şekilde yapmalarının arkasında bir takım nedenler var. Bu iş niye bu kadar büyüdü, hepimiz biliyoruz. Bunda futbol ailesinin her kesiminin az ya da çok suçu var. Ama geldiğimiz noktada bunları tartışmak yerine, bunun önüne nasıl geçebiliriz konusunu tartışmalıyız'' diye konuştu.

Geçen yıl ekim ayının başında oynanan Ankaragücü-Galatasaray maçından sonra Spordan Sorumlu Devlet Bakanı'nı telefonla arayarak, ''Sayın Bakanım, biz bu işin altından kalkamıyoruz, bu kanun yetersiz kalıyor. Lütfen devlet olarak bu konuya el koyun, bizleri toplantıya çağırın, görüşlerimizi anlatalım. Yoksa bu işin sonu hiç kimsenin istemediği yere gelecek'' dediğini aktaran Mahmut Özgener, şöyle devam etti:

''Sayın bakanımız, ekim ayının sonunda Ankara'da bir toplantı düzenledi. Biz buna giderken daha önce başlattığımız çok değişik görüşmelerimizi dile getirdik. Bütün Avrupa'yı inceledik. Bazı konularda UEFA'ya danıştık. Kendi ülkemizin gerçeklerini göz önüne aldık, spor ailesiyle konuştuk ve bir takım öneriler hazırladık. Toplantımıza bakanımız, Adalet ve İçişleri Bakanlığı'nın yetkilileri katıldı. İlk adımda verimli bir toplantı oldu.

O toplantıda Adalet Bakanlığı'nın müsteşarına 'Elime bir tane taş aldın, camı açtım yoldan geçen adama attım, adam yaralandı, ne olur?' dedim. 'Hapse girersiniz' dedi. Tribünde hakemimin kafasına taş atılıp, kafası yarıldığında, bu kişiler elini kolunu sallayarak sokakta geziyor. Biz kulübün sahasını kapatıyoruz, cezayı kulüp alıyor. Saha açıldığında taşı atan kişi bir sonraki maçı izlemeye geliyor. Bu insanları oraya soktuğumuz müddetçe her maç şiddete gebe. Bizim isteğimiz ağır cezalar verilmesi ve bu kişilerin statlara girmesinin önlenmesi.''

Özgener, o toplantıdan sonra verimli çalışmalar yapıldığını, en son Beşiktaş-Bursaspor maçında yaşanan olaylardan sonra sürecin hızlandığını kaydetti. Geçen hafta sonu Adalet ve İçişleri Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün üst düzey yöneticileriyle çok yoğun bir çalışma yaptıklarını anlatan Mahmut Özgener, ''Biz orada görüşlerimizi tekrar ettik.

Sayın başbakanımızın da konuya ilgisini ve duyarlılığını çok yakından bilerek, çok yakın zamanda bu kanunun hayata geçeceğine inanıyorum. Ama kanun çıktığında bir günde bu olaylar bitmeyecek, bizlerin kararlılığı, sizlerin, kulüp başkanları ve yöneticilerin desteğiyle zamanla bitecek. Bu insanlarla ilişkilerin kopmasıyla bitecek.

Ama öncelikle bu kanunun hayata geçmesini esas adım olarak görüyoruz. Lütfen bizi bu konuda destekleyin. Kanunun gerçekleşmesinde ve ondan sonra da hayata geçmesinde hep beraber mücadele edelim. Bizim tek hedefimiz, her spor kendi güzel rekabetiyle gündeme gelsin, şiddeti her spor dalından uzaklaştıralım. Çünkü ülkemize yakışan bu'' diye konuştu.

EGEMENOĞLU SUNUM YAPTI!

Four Seasons Bosphorus Otel'de yapılan toplantıda TFF Başkanı Mahmut Özgener'in açılış konuşmasının ardından TFF Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu, ''Sporda Şiddet ve Düzensizlik'' ile ilgili hazırlanan yasa taslağı hakkında medya kuruluşlarının genel yayın yönetmenleri ve spor müdürlerine sunum yaptı. Toplantıda sunumun ardından soru-cevap bölümü yapıldı.

Yunus Egemenoğlu, toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, bugüne kadar yapılan çalışmalarda, Ocak ayının sonuna doğru Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) taslak olarak görüşüleceği günlerin arifesine geldiklerini belirterek, ''Toplantıda bugüne kadar yaptığımız çalışmaları, TFF'nin 6 senelik istatistiklerini, Türkiye'deki spor sahalarındaki şiddet gerçeğini, Avrupa'dan ve Türkiye'deki mevzuatlardan örnekleri, Türkiye'deki gerçekleri geniş bir sunum ve kitapçık eşliğinde aktardık. Bu aktarımlarla beraber sonunda da TFF adına Türk sporunun başındaki şiddet ve düzensizliklerle ilgili mücadelede arzuladığımız tespitlerimizi ve dileklerimizi anlattık'' dedi.

Şiddetin spor alanlarından uzaklaşması gerektiğini vurgulayan Egemenoğlu, ''Uzun zamandır spor alanlarımızda olan bu şiddetin, çocuklarımızın, eşlerimizin daha fazla statlara gelebilmesi için statlardan ve spor alanlardan uzaklaşması gerekiyor. Dileğimiz yarından önce şiddet yasasının çıkması. Bu anlamdaki çalışmalar en son aşamaya geldi. Bir an önce bu yasanın ülkemize kazandırılması en büyük dileğimiz'' şeklinde konuştu.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
İddaa'nın şifresini çözdüler! Kazandırdıkları rakamlara inanamayacaksınız...


Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol
Toyota Corolla
Toyota Corolla - 1.6 Gli 94-MODEL-KLİMAL
19.250 TL
Volkswagen Polo
Volkswagen Polo - 1.4 (75) Comfortline 4
29.500 TL
Toyota Corolla
Toyota Corolla - 1.6 Gli 94-MODEL-KLİMAL
19.250 TL
Toyota Corolla
Toyota Corolla - 1.6 Gli 94-MODEL-KLİMAL
19.250 TL