•  
  F.Bahçe'nin eski yıldızı İSYAN etti ve patladı!..
 •  
  Transfer için Avrupa'ya göz kırpan 12 Türk yıldız
 •  
  "Şenol Güneş şoktaydı, maçın skorunu sordu..."
 •  
  Trabzon'da "3" yıldızın birden rotası; İstanbul!
 •  
  Dilmen böyle açıkladı! Şampiyonluk tahmini...

Buz dansçılarımız Rus hocaya emanet!

Kaynak: AA
Buz dansçılarımız Rus hocaya emanet!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
20 Ocak 2010 10:44
Türkiye adına uluslararası müsabakalarda yarışacak ilk buz dansı çifti Alper Uçar ve ABD'li partneri Jenette Maitz'i, Erzurum 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Spor Oyunları'na hazırlayan, dünyaca ünlü buz dansı hocası Rus Natalia Dubova, ''Bir sporcunun şampiyon olabilmesi için gereken şeyler yeteneği, antrenörüne güvenmesi ve vatansever olmasıdır. Ben bunların tümünü Alper'de gördüm, o ve Jenette ile iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum'' dedi. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ve Buz Pateni Federasyonu tarafından, Erzurum 2011 için oluşturulan Türkiye'nin buz dansı çifti Alper Uçar ve Jenette Maitz, Dobova ve Ukraynalı yardımcısı Oleg Voiko himayesinde, ABD'nin Stamford kentinde çalışmalarını sürdürüyor.

Rusya Olimpiyat Başantrenörü, Alper ve Jenette çiftinin çalıştırıcısı Natalia Dubova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alper ve Jenette çiftini kısa sürede nasıl yarattıklarını anlattı. İyi sonuçlar elde etmek isteyen sporcuların antrenörü olmak için öncelikle, o sporcuyu anlamak gerektiğini belirten Dubova, ''Bu sonuçların, sporcunun ülkesi ve insanları için ne kadar önem taşıdığının farkında olmak çok önemli'' dedi.

Alper ile çalışmaya başladığında, çalışma disiplini ve kültürleri arasında benzerlik yakaladığını ifade eden Dubova, Alper'in kendisini zorlamadığını söyledi. Dubova, ''Zaten deneyimli bir sporcuyu motive etmek benim için çok kolay oldu. Yarışmalara, 'kazanmak' için giren bir sporcuyla çalışmanın başka bir avantajı da antrenman saatleri ve fazlalığının, onun için sorun olmaması, çünkü onun bir rüyası var'' diye konuştu.

Buz dansına geçmeden önce, buz pateninde defalarca Türkiye şampiyonu olan, yıldızlar ve gençler kategorilerinde de Balkan şampiyonlukları bulunan Alper'i, ''Öğrenmeye açık, yetenekli, müziğe yatkın, hayatı seven ve insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanan, dünya çapında bir patenci'' olarak tanımlayan Dubova, ''Alper, insanların önünde kaymaktan keyif alıyor. Sanatçı ruhu var. O ve Jenette ile iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum'' ifadelerini kullandı.

Alper ile Jenette'ı bir araya getirip, bir uyum yakalamanın kolay olmadığına dikkati çeken Rus antrenör, ''İkisini ayırmak istemiyorum, ancak Amerika ve Türk kültürü arasında farklılıklar var. Türk ve Amerikan mantalitesini bir potada eritme konusunda zamana ihtiyacım oldu. Büyük sonuçlar almak istiyorsak, dikkatli olmak, acele etmemek ve iki patenciyi bir arada tutabilmek için doğru tavsiyelerde bulunmak gerekiyor'' dedi.

Dubova, şunları kaydetti:

''Başarı yakalayabilmemiz için zamana ihtiyacımız var. Bir buz dansı takımı kurduk ve bu, tekli danslardan çok farklı bir tür. Erzurum 2011'de elimizden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyoruz. Alper ve Jenette, Erzurum'dan önce dünya şampiyonasında yarışacak. Yine katılacakları uluslararası başka müsabakalar da var. Ancak asıl hedefimiz, Erzurum 2011'de Türkiye'ye başarı getirmek.

Önümüzde 1 yıl gibi kısa bir zaman var, kolay olmayacak. Yüreğimizle, deneyimlerimizle ve tutkumuzla iyi şeyler yapmak istiyoruz. Bir sporcunun şampiyon olabilmesi için gereken şeyler, yeteneği, antrenörüne güvenmesi, vatansever olmasıdır. Ben bunların tümünü Alper'de gördüm.''

-''DANSLARIMIZDA 'TÜRK MÜZİĞİ' KULLANACAĞIZ''-

Alper ve Jenette'ın, Erzurum 2011'de Türk müziği eşliğinde kayacağını belirten Dubova, federasyonun, bu konuyu ileriki tarihlerde tartışmaya açacağını, müzik konusunda herkesten öneri beklediklerini ifade etti.

Dubova, Alper ve Jenette'ı çalıştırırken, başta Ukraynalı yardımcısı Oleg Voiko olmak üzere, çevresindeki herkesten yardım aldığını ifade ederken, özellikle eşi eski yüzücü Semion Belitz'den gördüğü desteğe değindi. Stamford'da kullandıkları buz pisti için ABD olimpiyat komitesine de teşekkür eden Dubova, Alper ve kendilerinin ABD'de gördüğü yakınlığı anlattı.

Buz Dansı Federasyonu Başkanı Fahrettin Kandemir başta olmak üzere, federasyon çalışanlarının tümünün anlayışlı olduğunu ifade eden Dubova, ''Hepsinin içinde coşku gördüm. Herkes ülkesi için çalışıyor. Spordan anlıyorlar, profesyoneller, bu spora her türlü desteği vermeye hazırlar'' dedi.

Yardımcı antrenör Oleg Voiko da Alper ve Jenette'ı çalıştırmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, deneyimlerini onlara aktarabilmek için elinden geleni yaptığını ve çok çalıştıklarını söyledi. Alper'in, büyük bir sorumluluk üstlendiğini, ülkesi için çok çalıştığını ifade eden Voiko, antrenman saatlerinden şikayetçi olmayan Alper ve Jenette ile kısa sürede Erzurum 2011'de iyi sonuçlar elde edeceklerine inandığını kaydetti.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol