16 Nisan'da (2017) nerede oy kullanacağım? (Referandum)

Nerede oy kullanacağım? Seçmen sorgulama sayfası ekranı detayları bu haberde! 2017 Referandumu öncesinde E-Devlet üzerinden artık seçmen sorgulama işlemleri de yapılabilecek. Vatandaşlar, E-Devlet'e girerek seçmen yeri ve seçmen sorgulama bilgisine ulaşabilecek. Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu'nun sitesinden de oy kullanma yerinizi öğrenebilirsiniz.

20 Mart 2017 12:30
16 Nisan'da (2017) nerede oy kullanacağım? (Referandum)
16 Nisan'daki referandumda nerede oy kullanacağım? YSK seçmen sorgulama ile ilgili merak edilenler burada. 2017 Referandumda nerede oy kullanacağınızı biliyor musunuz? YSK seçmen sorgulama işlemlerinizi haberimizden yapabilirsiniz.
16 Nisan'da oy vermek için YSK sitesinden TC kimlik numaranızla kaydınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer kayıt oluşturmazsanız oy kullanamazsınız. Yurt içinde 16 Nisan Pazar günü, yurt dışında ise 27 Mart-9 Nisan tarihlerinde oy kullanılacak. Seçim araç ve malzemeleri, dış temsilcilikler ve Türkiye arasında diplomatik kargo ya da kurye yöntemiyle ve mümkün olan yerlerde Türk Hava Yolları (THY) vasıtasıyla, belirlenen temsilciliklerde ve aşamalarda kiralanacak uçakla, yurt içinde PTT Kargo veya THY vasıtasıyla taşınacak.

2017 Referandumu öncesinde e-Devlet giriş ile seçmenin oy kullanacağı yeri sorgulaması nasıl yapılır? Peki e-Devlet üzerinden seçmen sorgulamaya nereden bakılır? e-Devlet giriş, seçim yeri sorgulama ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri sizlere buradan açıklıyoruz. 

Yurt içi seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler e-Devlet kapısı üzerinden aşağıdaki bilgilere ulaşabilecektir:

• Kendisinin ve kendisi ile aynı hanede bulunan seçmenlerin seçmen kütüğünde kaydının olup olmadığı,
• Kaydı bulunmayan, kaydında düzeltme yapmak veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen seçmenlerin başvuru adımları ile ilgili açıklamalar,
• Askı döneminde aynı binada oturan seçmenler,
• Seçim dönemi içinde kendisinin ve aynı hanede oturan seçmenlerin oy kullanacağı sandık bilgileri,
• Seçmen bilgi k,ğıdı,
• Seçim günü oy verme ile ilgili bilgiler,
• Engelli olduğu halde seçmen kütüğünde engelli kaydı bulunmayan seçmenlerin başvuru için yapması gerekli iş adımları.
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler e-Devlet kapısı üzerinden aşağıdaki bilgilere ulaşabilecektir:
• Kendisinin yurt dışı seçmen kütüğünde kaydının olup olmadığı,
• Bağlı bulunduğu dış temsilcilik bilgisi,
• Askı döneminde bilgilerinde eksiklik veya yanlışlık bulunması durumunda yapması gereken iş adımları ile ilgili açıklamalar,
• Seçim dönemi içinde sandık kurulacak dış temsilcilikler ve adres bilgileri ile gümrük kapılarına ait bilgiler,
• Yurt dışında oy verme tarih aralıkları,
• Seçim günü oy verme ile ilgili bilgiler.

NEREDE OY KULLANACAĞIM?  OY KULLANMA YERİ SORGULAMA

YSK İNTERNET SİTESİ ÜZERİNDEN SEÇMEN KÜTÜĞÜNÜ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

E-DEVLETE GİRİŞ SEÇMEN KAYDI SORGULAMA BURADA TIKLAYIN


e-Devlet giriş yapmak sorgulama sayfalarına ulaşmak için haberimizi inceleyebilirsiniz. SSK sorgulamaları artık e-Devlet üzerinden kolayca gerçekleşiyor. Sizlere sunacağımız bağlantılar üzerinden sizler de daha önceden almış olduğunuz bir e-Devlet şifresiyle sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşte e-Devlet giriş ve SSK sorgulama sayfası.


SSK sigorta sorgulama işlemi hem E-Devlet üzerinden hem de E-SGM üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet üzerinden yapacağınız işlemler için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden; E-devlet üzerinden sigorta sorgulama işlemi için ilk olarak yazının sonunda verdiğimiz ilgili linke tıklayınız. Açılan sayfada sizden kimlik doğrulama işlemi yapmanız istenecektir. Kimlik doğrulama işleminizi TC kimlik numaranız ve şifreniz ile yaptıktan sonra sorgula butonuna tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-SGM üzerinden; Bu sistemde sizden şifre yerine TC kimlik numaranız, cilt numaranı, doğum iliniz gibi kimlik bilgileriniz istenecektir. Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra açılan sayfadan SSK sigorta sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmeniz için bir e-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. e-Devlet şifreniz bulunmuyor ise bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

E-DEVLET SGK 4A HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA TIKLAYIN...

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) çalışanların her türlü hizmet ve bilgi sorgulamalarının online olarak gerçekleştirmelerini sağlayan bir sistem oluşturmuştur. Bilindiği üzere tüm Sosyal Güvenlik Kurumları tek çatı altında birleştirilerek SGK adını almıştır. İşçi, memur ve diğer pozisyonlarda çalışan her türlü meslek icraatçısı da çalışan olarak değerlendirilmektedir. Özel sektör veya kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan vatandaşlarımız SGK tarafından sunulan her türlü hizmetten etkin bir biçimde yararlanabilmektedir. Bu anlamda Türkiye gov tr üzerinden sunulan ve tüm çalışanların rutin olarak gerçekleştirdikleri sorgulamalar ile çalışanların sorgulama yapmalarına imkan sunulmaktadır.

Bu sorgulama içerikleri arasında ne zaman emekli olurum , sgk hizmet dökümü bilgisi, bağkur borç sorgulaması, işe giriş bildirgesi, provizyon sorgulama gibi birçok sorgulama hizmeti bulunmaktadır. Bu hizmetlerin asıl amacı internet üzerinden kolaylıkla bilgi alabilmektir. Özel sektörde faaliyet gösteren herhangi bir kurumda çalışan vatandaşlarımız SGK prim sorgulama ve prim gün sayısını öğrenme gibi işlemlerini sürekli kontrol ederler. Burada asıl amaç primlerin düzenli bir biçimde yatırılıp yatırılmadığını öğrenmektir. Bunun yanında emeklilik sorgulama işlemleri de toplam prim gün sayısını öğrenme , emeklilik yaşı öğrenme ve ne kadar prim yatarsa emekli olabilirim sorularına cevap arama için yapılan sorgulamalardır.


SGK Borç İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

SGK borç işlemleri için kişilerin SGK tarafından oluşturulan web tahsilat servisinin kullanılması gerekmektedir. Web tahsilat servisi resmi olarak SGK ödeme sistemidir. Üstelik sadece ödeme için değil, kişilerin mevcut borçlarını görüntülemesi için de gerekli yardım sağlamaktadır. Bu açıdan kişilerin ilk olarak SGK web tahsilat servisi üzerinden SGK borç sorgulama yapması gerekmektedir. SGK borç sorgulama aracılığı ile borçlar öğrenildikten sonra ise borçların ödenmesi için ekranda yer alacak ödeme adımlarının takip edilmesi gerekmektedir.

SSK prim sorgulama sonrasında eğer kişilerin borcu bulunuyorsa, ekranda tüm borçlar ile ilgili detaylar yayınlanacaktır. Böylece hem borç bilgisinin alınması hem de borç dökümü incelenmesi sonrasında ödeme yapılması oldukça kolaydır. Gerekli tüm altyapı SGK tarafından sağlanmış ve web tahsilat servisi aracılığı ile kişilere kullanım sunulmuştur. SGK borç sorgulama sonrasındaki ödeme işlemlerinde kişilerin kredi kartını kullanması gerekmektedir. Kredi kartı üzerinden yapılacak ödemeler ile birlikte borçlar kapatılabilecektir.

SGK'nın 4A bünyesinde var olan SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu) daha önceleri tek başına bir kurum iken SSK daha sonraları SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) bünyesinde yer almaya başlamıştır.

SSK Sorgulamaları Nelerdir?

4A, 4B ve 4C olarak üç grupta ele alınan sigorta sahipleri, E-Devlet üzerinden sigorta türüne göre istediği sorgulamayı yapabilmektedir. E-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde sunulan bu hizmetten E-Devlet üyeliği olan herkes yararlanabilmektedir.

SSK Sorgulamaları İle Neler Öğrenilir?


SSK sorgulama yapan bir vatandaş, ne kadar prim ödendiğini, ne zaman sigortalı olarak çalışmaya başladığı, toplam SSK gün sayısını, ay içerisinde ne kadar günün ödendiğini öğrenebilmektedir. Bunun yanında emekli olan kişilere yönelik de pek çok sorgulama bulunmaktadır. Emekli olan kişilerin ne kadar emekli maaşı aldığı, adres ve bilgilerin güncellenebildiği, emekli belgesi alma gibi sorgulamalar yapılabilmektedir. SSK prim sorgulaması yaparken sorgulama ekranında sizden istenen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Sorgulamanızın ardından tüm bilgiler size sunulacaktır.

T.C. kimlik numarası ile SSK sorgulama internet üzerinden kolayca gerçekleşebiliyor. SSK sorgulamaları sonucunda bilgilerinize ulaşabilir ve SSK ücretinizin ödenip ödenmediğini öğrenebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için T.C. kimlik numaranıza ihtiyacınız var.

TC No ile SSK sorgulama yapmak artık çok kolay. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümü alma ve ssk sorgulama işlemlerini haberimizden inceleyebilirsiniz. Çalışan vatandaşlar prim gün sayılarını anında öğrenebilirler. Sigorta primlerini ve borç durumlarını sorgulamak için aşağıda verdiğimiz linki kullanabilirsiniz. Vatandaşlar TC kimlik no ile e-devlet sistemine giriş yaparak Ssk sorgulama ve hizmet dökümü alma işlemlerini tamamlayabilirler.

E-Devlet ile SGK 4A-SSK Hizmet Dökümü


E-Devlet şifrenizi 2 TL karşılığında PTT şubesinden aldıktan sonra, sisteme T.C. kimlik numaranız ve bu şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra sol tarafta yer alan "E-Hizmetler" seçeneğini tıklayınız. Açılan ekrandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) nu bulunuz. Altında yer alan seçeneklerden 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü için "4A Hizmet Bilgisi" ni tıklayınız. SSK hizmet dökümünüz karşınıza gelecektir.

SGK ya da 4A Sorgulama


Sigortalı olarak ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na bağlı olarak çalışan kişiler, SGK ya da 4A sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. Yani bu durumda, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, SGK ya da 4A sigorta koluna bağlı olarak çalışan kişiler, internet üzerinden pratik bir şekilde, SSK ya da 4A sorgulama işlemlerini yapabileceklerdir.

SGK yani 4A sorgulama işlemleri ise kısaca; vatandaşların, prim miktarlarının bilgisini, sigortalı olarak işe başlama tarihlerinin bilgisini, toplam gün sayılarının bilgisini ve son olarak ay içinde ödenen gün sayılarının bilgisini öğrenebildikleri bir sistemler bütünüdür.

Buna göre, internet aracılığı ileSSK ya da 4A sorgulama işlemlerinizi şu şekilde yapabilirsiniz;

İnternet aracılığı ile SSK yani 4A sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için, e-devlet kapısı sistemi kanalı ile ve sonraburada e-devlet şifresi kullanılarak yapılan SSK (4A) sorgulaması işlemleriniz için, e-devlet kapısı sistemi üzerinden, e-devlet şifresi kullanılarak yapılan SGK sorgulaması işlemleri ile aynı şekildedir.

Tabi burada farklı olarak, işlem yapmak istediğiniz bölümü seçerken SGK yerine SSK ya da diğer ismi ile4A bölümünü seçmeniz yeterli olacaktır.

Gerekli hizmetin seçilmesi ile birlikte vatandaşların tüm sigorta durumu ekranda yayınlanmış olacaktır. Sigortanın ilk açılış tarihinden itibaren sigorta üzerinden yapılacak olan tüm işlemler kolay bir şekilde görüntülenebilmektedir. Bu sayede SSK sorgulama aracılığı ile alınacak olan SSK hizmet dökümü vatandaşların sigorta konusundaki tüm ihtiyaçlarını karşılayacak yeterliliktedir. SSK sorgulama, SSK hizmet dökümü alma konularında vatandaşların en çok yaşadığı sorunlardan bir tanesi ise e devlet kapısı üyeliğinin olmamasıdır. Hizmetlerden yararlanacak olan vatandaşların sahip olması gerektiği e devlet üyeliği için PTT üzerinden başvuru yapılarak resmi süreç başlatılabilir.

YENİ E-DEVLET ŞİFRESİ ALMA
Daha önce cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr'ye kaydedip ve doğruladıysanız, PTT'ye gitmeden yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bunlardan biri ile de sisteme giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris sayfasında müşterisi olduğunuz bankanın İnternet şubesi sayfasına giriş yaptıktan sonra tekrar bir şifreye ihtiyaç duymadan doğrudan e-Devlet Kapısı'na giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

Lütfen aşağıdan, sisteme girerken yaşadığınız sorun ile ilgili size en uygun olan seçenek ile devam ediniz. Sistem, yaşadığınız soruna ilişkin olarak verilecek olan bilgilerle sizi yönlendirecektir.

YENİ E-DEVLET ŞİFRESİ İÇİN TIKLAYIN...

Kaynak: Sporx.com
Daha fazla göster
yukarı ok